Як зводили будівлю Кабінету Міністрів – унікальний фотофакт

Автор: Оксана Тупальська
16:41 12.12.2023

Будівлю сучасного Кабінету Міністрів України, що розташовується на вулиці Михайла Грушевського, 12, зводили у 1937 році. Вона вважається найбільшою адмінбудівлею у Києві.

Як зводили будівлю Кабінету Міністрів – унікальний фотофакт
Світлодіодне освітлення

Десятиповерховий історичний будинок є пам’ятником архітектури. Спочатку тут розташовувався найвищий виконавчий та розпорядчий орган влади – Рада Народних Комісарів, пізніше – Рада Міністрів УРСР, а з моменту проголошення незалежності  – Кабінет Міністрів України.

Корпус на вулиці Кірова (зараз Михайла Грушевського), зводили за проектом в 1936-1938 роках за проектом академіка архітектури І. Фоміна, закінчував роботи його учень — архітектор П. Абросимов.

Гігантський за площею і об’ємом комплекс досить вдало вписався в ландшафт Печерських пагорбів: високі колони, нижні поверхи облицьовані великими кам’яними блоками, фасад у формі півкола. Інтер’єр має закруглені коридори та багато кутів, які б полегшували оборону. Його зовнішній вигляд мав справляти враження величі та могутності державного апарату. 

У 1997 році верхню частину споруди зафарбували у білий колір, що пом’якшило зовнішній суворий вигляд.

Загальна площа будівлі Кабміну становить 235 тисяч квадратних метрів. Бази колон і капітелі (висота — 2,5 м) відлиті з чавуну. Нижні поверхи будинку облицьовано великими необробленими блоками тульчинського лабрадориту, цоколь, пояски і портали — полірованим головинським гранітом. Литі металеві флагштоки й ажурну браму було виготовлено у 1947 році.

До повномасштабного вторгнення у приміщенні працював Музей історії урядів України від 1917 року до сьогодення, де можна було подивитися, якими технічними засобами користувалися у минулому столітті співробітники урядового апарату. Також там зберігаються презенти, отримані керівниками і членами урядів України як подарунки державі. Музей займає п’ять кімнат на першому поверсі крила, що виходить на вулицю Садову.

Як відомо, навесні 2023 року після російських погроз атакувати будівлі центральної влади у Києві посилили оборону неба над урядовим кварталом. 

Через 2 місяці – у липні 2023 року російський пропагандист Володимир Соловйов після вибухів у Москві, які прогриміли вночі, закликав наносити удари по урядовому кварталу в Києві.

В листопаді 2023 року світові ЗМІ констатували, що завдяки західній ППО Київ перетворився на одне із небагатьох безпечних місць у воюючій Україні. 

Великий Київ у Google News

підписатися