Як зрозуміти розп’яття Ісуса? Пояснюємо на 3 картинах з Нацмузею

12:04 18.04.2020

У Національному художньому музеї України є щонайменше три експонати, що зображають ключові події Великодніх свят. “Великий Київ” сходив у цей музей онлайн роздивитись твори та зібрати для вас найцікавіші деталі шедеврів.

Як зрозуміти розп’яття Ісуса? Пояснюємо на 3 картинах з Нацмузею
Світлодіодне освітлення

Вхід до Єрусалиму

Олійні фарби, позолота на ґесо-ґрунтованій трискладовій вапняній панелі, 1729 рік

Ця ікона зображає сюжет входження Ісуса Христа до Єрусалиму. Люди вітали Його та встеляли Йому шлях пальмовим гіллям.

Діти тримають пальмове гілля, деталь.

Через непоширеність на наших просторах пальми як такої, святу було дано народну назву – Вербна неділя, традиційно в цей день освячують гілочки верби.

Діти ламають пальмові гілки, щоб встелити ним дорогу Ісусу, деталь.

Одним із найбільш відомих елементів цього сюжету є віслюк, на якому у Єрусалим увійшов Ісус. Прийнято вважати, що віслюк символізує скромність Ісуса та ненасильницький характер його влади.

Віслюк, на якому Ісус увійшов до Єрусалиму, деталь.

Розп’яття із портретом Леонтія Свічки 

Темпера, олійні фарби, позолота на двоскладному вапняному панно, різьба, кінець XVII століття

Цей твір продовжує собою традицію зображати на іконах релігійних та мистецьких меценатів. Одним із найвідоміших прикладів такої традиції є ікона Покрови Пресвятої Богородиці, де зображено гетьмана Богдана Хмельницького. 

Справа із характерними вусами – Богдан Хмельницький.

Повертаючись до Розп’яття, на цій картині є портрет Леонтія Свічки – українського державного та військового діяча у добу Гетьманщини. Він також був полковим суддею та полковником Лубенського полку Війська Запорозького. 

Леонтій Свічка, деталь.

Різьба слугує фоном для хреста, на якому розп’ято Ісуса.

Розп’яття, деталь.

З персонажів тут також можна помітити Діву Марію та наймолодшого з усіх апостолів, Іоанна.

Діва Марія та апостол Іоанн, деталь.

І ще одна важлива деталь – череп, який часто зображають біля підніжжя хреста. Однією з найбільш поширених версій є те, що саме на Голгофі було поховано першого чоловіка, Адама, а череп цей належить йому. За легендою, кров і вода нового Адама (Ісуса) обмили череп старого Адама і так було знищено первородний гріх. 

Череп біля підніжжя хреста, деталь.

Страсті Христові

Темпера на трьох ґесових панелях з ялинкової деревини, пізнє XVI.

Однозначно, найбільш сюжетний та комплексний Великодній експонат у музеї – він охоплює події від Таємної Вечері до погребіння Ісуса. З XV століття тема святих пристрастей була обов’язковою у церковних настінних картинах на Галичині.

Звісно, Таємна Вечеря тут…

Таємна Вечеря, деталь.

…відрізняється від тієї “мейнстрімної”, яку ми звикли бачити…

“Таємна вечеря” Леонардо да Вінчі, фреска у монастирі домініканців Санта Марія делле Граціє в Мілані, 1495-1497 роки.

Відрізняються вони і розташуванням апостолів (в українській версії вони сидять колом, що дозволяє всім всіх бачити, в той час як да Вінчі розмістив їх лінійно), і загальною атмосферою – у да Вінчі вона більш “шумна”, складається відчуття, ніби персонажі перекрикують один одного. В українській версії ж вони спілкуються очевидно більш спокійно.

До того ж, саме в цьому творі розкривається ще один важливий Великодній персонаж – Іуда. За сюжетом, цей апостол зрадив Ісуса за 30 срібняків.

Іуда і 30 срібняків, деталь.

Іуда приводить римських охоронців до Гетсиманського саду, де на той момент знаходиться Ісус і вказує на нього поцілунком і щоку. 

Іуда зраджує Ісуса, деталь.

Потім – суд та умивання Понтієм Пилатом рук.

Умивання рук Понтієм Пилатом, деталь.

На цій деталі є дуже дивні персонажі, зовнішність яких, скоріш за все, росте із політичного та військового життя України наприкінці XVI століття. Напротивагу овальним та опуклим обличчям більшості людей всюди на цій картині, пласке і нехарактерне для цього твору обличчя Понтія Пилата одразу впадає у око та виділяється.

Воно більш, скажімо, степове, що, можливо, відсилає глядача до історичних та військових подій, які були пов’язані із Кримським ханством. Не виключено, що саме таке зображення Пилата носило пропагандистський характер.

Так само як і нехарактерними для цього твору є видатні вуса персонажа у зеленому. Він радше схожий поляка із сейму, аніж на римлянина. 

Але це не точно. 

Розп’яття Христа, деталь.

На цій деталі також можна роздивитись череп біля підніжжя хреста. А також ще одного персонажа з незвичними вусами та дивною шапкою – радше знову привіт з Кримського ханства, аніж з Риму. 

Закінчується цей експонат сюжетом погребіння Христа.

Погребіння Христа, деталь.

Пригадавши основні Великодні події та почуття, саме час іти пекти пасочку на фірмовим рецептом “Великого Києва”. Якщо пекти – не ваше, то ми подбали і про це та промоніторили для вас ціни у кондитерських та супермаркетах.

Індекс пасочки” дивіться тут та тут

Нагадаємо, що раніше мер Києва Віталій Кличко закликав усіх святкувати Великдень вдома

Карантинної позиції дотримується і Православна Церква України, а Великодні богослужіння можна буде подивитись по телевізору. Список каналів та час трансляцій дивіться тут.

Читайте також:

 

Великий Київ у Google News

підписатися