Як і що читати з дітьми про війну: поради письменниці

Автор: Любава Лисичкіна
06:34 29.03.2023

Пам’ятайте: не можна залишати дитину наодинці з книгою, що торкається травматичних досвідів.

Як і що читати з дітьми про війну: поради письменниці
Світлодіодне освітлення

В інтерв’ю Ольга Купріян — письменниця, літературна критикиня, методистка лабораторії дитячого читання НЦ «Мала академія наук України» «BaraBooka» та співзасновниця щорічного «Рейтингу критика: найкращі дитячі та підліткові книжки року», розповіла, що  у всіх дітей різний досвід та переживання, тож ми не маємо одного чарівного рецепту для всіх.

“Немає книжок-рецептів, які працюватимуть для всіх дітей, навіть якщо ті пережили подібний досвід. Як письменниця, скажу, що вкрай складно написати текст, який не зачіпав би жодних тригерів у період, коли в усіх нас оголені нерви. Проілюструю цю тезу аналогією: уявімо кімнату, у якій скрізь розсипані детальки від лего. Ми ходимо по ній і не знаємо, коли наступимо на якусь детальку й буде боляче. Так само з читанням книжок, що осмислюють травматичні досвіди: ми ніколи не знаємо, яким чином і яка з них може тригернути”, – говорить письменниця.

Тож радить уважно обирати тексти, зважаючи на пережиті обставини та емоційний стан малюка чи підлітка. Якщо ви читаєте малюкові, слід звертати увагу на його / її реакції й, залежно від цього, пропускати якийсь фрагмент, помʼякшувати його або зовсім зупинитися та обговорити текст. Пам’ятайте: не можна залишати дитину наодинці з книгою, що торкається травматичних досвідів.

Якщо ж пропонуєте книгу до самостійного ознайомлення, не наполягайте на читанні конкретних творів, натомість дайте дитині вибір. Можливо, вона зовсім не хоче читати про війну, а, навпаки, має бажання дослідити щось веселе та відсторонитися від травматичного досвіду. 

Книга для того, щоб пережити травматичний досвід

Купрян радить книгу Тані Стус «Таємні історії маленьких і великих перемог». Це збірка з 10 казок із терапевтичним ефектом для дорослих з дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку. Казки можуть стати повсякденним інструментом допомоги для батьків, діти яких мають симптоми стресу, тривожності, а також у кризових ситуаціях, спричинених війною. 

Яку книгу читати дітям, які втратили домівку? 

Книжка-картинка «Дім» Катерини Тихозорої та Олександра Продана оповідає про втрату домівки з незвичайного ракурсу. Зокрема, цінним є епізод, у якому один із героїв, тато, пояснює дитині, що їхній дім виконував власну місію, і хоч нині його немає, спогади про нього залишаються, мандрують разом з нами, а значить, залишаються з нами назавжди.

Письменнииця радить обов’язково обговорювати з дитиною прочитане. 

Яку книгу читати дітям, що вимушені були виїхати за кордон? 

« Можу запропонувати до читання свою книгу «Муркиця загубилася». Цей текст я написала вже після початку повномасштабного вторгнення, у перші місяці війни, коли виїхала з Києва та опинилася в Польщі разом зі своєю донькою. Це історія про пригоду, про мандрівку потягом і про пошуки загубленого кошеняти», – говорить Купріян.

«Муркиця загубилася» — книжка для молодших дітей, адже виклики в підлітків та в дошкільнят в еміграції зовсім різні. 

Що читати дітям, які пережили окупацію або втратили рідних?

Ця тема найскладніша та найбільш травматична, тож письменниця не може радити одну книгу, натомість пропонує переглянути список книжок для дітей про війну, який склали експертки «BaraBooka». Тут можна знайти літературу відповідно до своїх інтересів та віку.

Також Ольга Купріян рекомендує звернути увагу на жанр фентезі, адже це можливість «сховатися» за вигаданими подіями, максимально далекими від реальності, та переосмислити власний досвід.

До прикладу, під час читання всім відомої історії про Гаррі Поттера розуміємо, що це фантастичний світ, але разом з головним героєм можемо «проплакати» втрату батьків, близьких та друзів. Крім того, жанр фентезі допомагає легше сприймати описи війни, бо в тексті вона якнайменше нагадує реальність.

На її думку, найближчим часом з’явиться більше таких книг, адже реальність інколи настільки лякає, тригерить, що нам необхідно вигадати паралельний світ, аби це прийняти та «перетравити». Крім того, фентезі дає нам змогу багато разів винахідливо перемагати ворогів ще до того, як настане омріяна й довгождана реальна перемога, зауважує Ольга Купріян.

До слова, у столиці покажуть проєкт україно-американського художника “Воїни світла”.

Великий Київ у Google News

підписатися