У вересні 2020 активісти, об’єднані навколо проєкту “Мапа Реновації”, провели пікет під стінами Київської міської ради, висловлюючи протест проти намірів віддати сім старовинних будівель Києва, у тому числі й садиби Баккалинського.
Статус пам‘ятки культурної спадщини садиба Баккалинського отримала з 2021 року. Маєток розташований на Лук’янівці, по вулиці Іллєнка, 30, його було споруджено у 1899-1901 роках.
Цим вихідними київські активісти разом з представниками Київзеленбуд прибрали біля садиби чагарник і сміття, полакували двері та встановили інформаційну табличку з історією будинку від “Мапи Реновації”.
Про це повідомив громадський активіст та пам’яткоохоронець Дмитро Перов.
Він також зауважив, що Київська міська прокуратура у травні 2023 року зобовʼязала власника будівлі – ТОВ “Амеллін-30” – укласти охоронний договір на памʼятку архітектури з Департаментом культурної спадщини КМДА і дбати про стан будівлі.
“Комерційна структура, яка є власником особняка, в порушення імперативних вимог пам’яткоохоронного законодавства майже два роки ухилялася від укладення охоронного договору на об’єкт культурної спадщини, що ставить під загрозу його збереження та використання відповідно до режиму використання, визначеного відповідною охоронною документацією”, – йшлося у повідомленні прокуратури.
Раніше у “Мапі Реновації” розповідали, у чому цінність будівлі Пилипа Баккалинського:
- один з небагатьох уцілілих одноповерхових маєтків у Києві;
- виконаний у стилі неокласицизм, збережено автентичний цегляний декор та обʼємно-просторові характеристики ;
- має окрему історичну цінність для Лук’янівки, оскільки утворює ансамбль разом з іншими військовими спорудами цього району. Збережені мілітарні будівлі допомагають краще зрозуміти історію місцевості та людей, котрі там жили.
Довідка. Особняк за адресою Юрія Іллєнка, 30, було споруджено у 1899 – 1901 рр. Його власником був Пилип Степанович Баккалинський – уродженець Київщини та підполковник у відставці, котрий викупив цю земельну ділянку на Лук’янівці у вересні 1899 року.
Баккалинський прожив у маєтку до самої смерті у 1908 (похований на Лук’янівському кладовищі). Його садиба перейшла у спадок дітям, але після приходу до влади більшовиків була націоналізована.
У вересні 2020 активісти, об’єднані навколо проєкту “Мапа Реновації”, провели пікет під стінами Київської міської ради, висловлюючи протест проти намірів віддати сім старовинних будівель Києва, у тому числі й садиби Баккалинського.
У квітні 2021 Департамент охорони культурної спадщини КМДА підтвердив, що готує документи до Міністерства культури та інформаційної політики України для надання особнякові Баккалинського охоронного статусу пам’ятки.
З 27 квітня 2021 року має статус щойно виявленого об’єкта культурної спадщини.
Читайте також: Через Садибу Терещенків Верховний суд просить переглянути судову практику