Топ-5 цікавих фактів про український прапор

11:24 23.08.2022

У вівторок, 23 серпня, в Україні відзначають День Державного Прапора. Свято встановлене «на вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України» згідно з указом Президента від 23 серпня 2004 року. У 2009 році було внесено зміни до цього указу й засновано щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні.

Топ-5 цікавих фактів про український прапор
Світлодіодне освітлення

Синьо-жовті кольори на прапорі мають щонайменше тисячолітню історію і сягають часів Русі та Галицько-Волинського князівства. “ВК” зібрав топ-5 цікавих фактів про український прапор.

1. Історично хоругву, прапор або стяг використовували для збору солдатів, щоб в штовханині і плутанині сутички відшукати товаришів по зброї. Втратити дорогоцінний прапор із зображенням святого покровителя було страшною ганьбою – символом того, що вищі сили відвернулися від війська. 

2. Перша згадка про традиційні українські кольори – синій та жовтий – стосується битви під Грюнвальдом – ключової битві проти Тевтонського ордена поляків і литовців в 1410 році. У хоругви з Перемишля їх міський жовтий орел на блакитному, а у Львова знаменитий жовтий лев, що встав на диби на блакитне поле. У запорізьких козаків через два століття, на сотенних значках, непоодинокими були мотиви, коли на блакитному полі, вишивалися жовтим хрести, Богородиця, зірки або перначі. Але як такий прапор, як ми його знаємо з’явився під час «весни народів» в Австро-Угорщині 1848 року. Тоді під час стихійного повстання він вперше був піднятий на барикадах і головна рада русинів Галичини затвердила жовто-блакитний колір. Під ним вмирали студенти з кличем «Геть Австрію», під ним повстання було розстріляно артилерією і полито кров’ю.

Саме звідти прапор з «пшеницею» і «небом» поширився по землях Придніпров’я і Слобожанщини. Саме за нього гинули сотні УНР і відправлялися освоювати Колиму кулаки. Саме цей прапор привіз Кравчуку «президент УНР у вигнанні». Перше офіційне визнання синьо-жовтого прапора відбулося 22 березня 1918 року. Тоді Центральна Рада ухвалила закон, затвердивши поєднання жовтого і блакитного як стяг Української Народної Республіки. За радянських часів зберігання синьо-жовтого полотнища вважалося злочином, за який могли ув’язнити на два роки або потрапити до концтабору чи психлікарні. Сам державний прапор був затверджений Верховною Радою в 1992 році.

3. Згідно із найбільш популярним тлумаченням колірної гами прапора, синя його смуга символізує ясне небо, а жовта – золоті пшеничні ниви. Дехто ж стверджує, що насправді барви нашого прапора здавна символізують дві головні стихії природи – воду і вогонь. Водночас, з релігійного погляду, жовтий (золотий) колір – уособлює Творця і взагалі Вищу духовність, а синій – усе земне.

4. Правильна назва Державного прапора України – синьо-жовтий. Його кольори розташовані в такому порядку: вгорі – синій, унизу – жовтий. Водночас не всім до вподоби така послідовність розміщення кольорів, тому смуги державного стяга пропонують поміняти місцями. Цю ідею часто аргументують фен-шуєм та українською історією. Прибічники ідеї “перевертання” прапора, зокрема, заявляють, що такий порядок кольорів – чи не основна причина нещасть України. Тому, за їхнім твердженням, для розквіту України треба лише “перевернути” прапор.

5. Найвищий флагшток та найбільший прапор України було встановлено два роки тому на Печерських пагорбах в Києві. Висота флагштоку майже 90 метрів, а вага – 32 тонни. Полотнище прапора – розміром 16 на 24 метри.

До слова, нещодавно підлітки в Чикаго виклали величезний прапор України з коробок із пластівцями, який побив світовий рекорд Гіннеса.

Читайте також: Чому кияни почали святкувати День прапору раніше за всіх?

 

 

Великий Київ у Google News

підписатися