Субсидії в пенсійному фонді, вищі зарплати та виплати за прихисток переселенців: що зміниться з 1 жовтня

Автор: Марія Супрун
11:25 01.10.2022

З 1 жовтня в Україні зростає мінімальна зарплата, а відповідно підвищиться й розмір ЄСВ. Підвищення виплат чекає й на пенсіонерів, а виплати субсидій будуть проводити відділення Пенсійного фонду. Також, уряд вже з жовтня дасть старт оновленій програмі пільгового іпотечного кредитування. В Києві запускають нові автобусні маршрути, а всі школи почне охороняти “Муніципальна охорона”.

Субсидії в пенсійному фонді, вищі зарплати та виплати за прихисток переселенців: що зміниться з 1 жовтня
Світлодіодне освітлення

“ВК” зібрав основні зміни, які чекають українців з 1 жовтня.

Підвищення мінімальної зарплати

З 1 жовтня мінімальна зарплата зросте на 200 гривень і буде складати 6700 гривень. А значить Єдиний соціальний внесок (22% від мінімальної зарплати) для ФОПів зросте з 1 430 до 1 474 гривні.

До слова, з 1 березня самозайняті особи мають право не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе. Це триватиме до припинення воєнного стану та впродовж року після цього. Також не заповнюють за цей період ЄСВ у податковій декларації. Це ж стосується фермерів. Але зауважте, якщо підприємець вирішує не платити ЄСВ, страховий стаж для призначення пенсії йому нараховуватися не буде.

Підвищення пенсій

В Україні з 1 жовтня планується плановий перерахунок пенсій для осіб старше 70 років. Підвищення пенсійних виплат також торкнеться тих українців, які отримують мінімальну пенсію та «військову» пенсію по інвалідності.

  • Мінімальна пенсія зросте на 200 гривень до 2 680 гривень для пенсіонерів, яким виповнилось 65 років, які не працюють та мають страхового стажу не менше, ніж 35 років для чоловіків та 30 – для жінок.

Для тих, хто не працює та має страхового стажу не менше, ніж 35 років для чоловіків та 30 – для жінок

  • Пенсіонерам, яким виповнилося від 70 до 75 років додадуть по 300 гривень до їх пенсії, у вигляді щомісячної компенсації.
  • Тим кому більше ніж 80 років щомісячну компенсаційну доплату до пенсії у розмірі до 500 гривень було встановлено з 1 квітня 2020 року. Після індексації з 1 березня 2022 року ця доплата зросла до 579 гривень.
  • Від 75 років до 80 років та старше компенсаційну доплату у розмірі 400 гривень почали виплачувати з 1 жовтня 2021 року. Після індексації, вона зросла до 456 гривень.

Для тих, хто має недостатньо страхового стажу, менш ніж 35 та 30 років стажу (для чоловіків та жінок відповідно)

  • Для тих кому від 75 років – мінімальний розмір їх пенсійної виплати не має бути менш як 3 000 гривень.
  • Для пенсіонерів, котрим понад 80 років виплати не може бути меншим за 2 600 гривень, а в осіб у віці від 70 до 80 років – меншим за 2 500 гривень.

“Військова” пенсія по інвалідності

  • Мінімальні пенсії для людей з інвалідністю внаслідок війни в залежності від групи інвалідності та військового звання становитимуть від 4 396 гривень до 6 532,50 гривень. Для інших – в залежності від групи інвалідності та звання – від 4 186 гривень до 5 986,50 гривень.

Субсидії через Пенсійний фонд

З 1 жовтня виплати житлових субсидій і пільг на оплату житлово-комунальних послуг проводитимуться відділеннями Пенсійного фонду.

Це відбуватиметься шляхом перерахування коштів на особові рахунки отримувачів, відкриті в уповноваженому банку або через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсії та грошової допомоги.

Перехідний період триватиме до 1 грудня – до того часу прийомом громадян та оформленням документів займатимуться працівники органів соціального захисту.

Доступна іпотека

Уряд вже з жовтня дасть старт оновленій під потреби воєнного часу програмі пільгового іпотечного кредитування. Програма “Доступна іпотека” запрацює з 1 жовтня 2022 року для чотирьох категорій громадян.

Іпотека під 3% річних буде надаватися українським військовослужбовцям, правоохоронцям, педагогам, медикам та науковцям. Початковий внесок 20% і термін іпотеки до 20 років.

Функція подачі заявки на іпотеку з’явиться в Дії. Наразі послуга перебуває в процесі розробки.

Українцям, які дали притулок переселенцям, платитимуть вдвічі більше

Замість 450 грн платитимуть 900 грн за особу на місяць. Збільшено на період з 1 жовтня по 31 березня розмір суми компенсації за кожну людину – в день до 30 грн у зв’язку з додатковим фінансовим навантаженням у період опалювального сезону.

Наприклад, якщо надати притулок сім’ї із 4 осіб, у вересні на місяць можна отримати 1800 грн, а за жовтень уже 3600 грн.

Крім того, переселенці можуть оформити житлові субсидії на майбутній опалювальний сезон за фактичним місцем проживання. Для цього їм потрібно надати договір оренди житла або довідку ВПО. При цьому з 1 жовтня та 1 грудня деякі правила зміняться.

Як і у звичному випадку для отримання субсидії потрібно буде подати заяву та декларацію про доходи. На її підставі профільні органи визначать право на отримання допомоги та її розмір.

Військовий облік жінок

З 1 жовтня в Україні жінки повинні були ставати на військовий облік, однак закон відтермінували на рік, до 1 жовтня 2023 року. Це відбуватиметься на добровільних засадах, за виключенням жінок, які мають спеціальність чи професію, споріднену до медичної діяльності.

Тарифи на комуналку

Тарифи на послуги ЖКГ не підніматимуть. Верховна рада запровадила мораторій на підвищення цін на газ, тепло та гарячу воду для населення на період дії воєнного стану.

Зміни у правилах дорожнього руху

З настанням осінньо-зимового періоду знову починає діяти правило про обов’язкове включення фар у денний час.

Відповідно до ПДР України, з 1 жовтня по 1 травня водії транспортних засобів поза населеними пунктами повинні включати денні ходові вогні або ближнє світло фар. Таким чином, транспортні засоби стають помітнішими в умовах обмеженої видимості та короткого світлового дня. За невиконання цього правила передбачено штраф до 510 грн.

КИЇВ

Нові автобусні маршрути в Києві

1 жовтня у столиці розпочнуть курсувати автобуси на нових маршрутах: №25 та №44.  Зокрема, один з них – №25, з’єднає вулицю Метрологічну і Деміївську площу, другий – №44 пролягатиме від житлового масиву Троєщина до станції метро «Лівобережна». 

Маршрут №44 обслуговуватимуть 6 автобусів з Риги. Ще 5 автобусів додадуть до рухомого складу трьох міських маршрутів: №35, 54 та 95.

Так, рух автобусів буде організовано:

  • маршрут № 25 «Залізнична станція «Київ-Волинський»  – Національний музей історії України у Другій світовій війні» – вулиця Новопольова (від вулиці Пост-Волинської) – вулиця Суздальська – проспект Відрадний – вулиця Гарматна – вулиця Борщагівська (у зворотному напрямку вулиця Вадима Гетьмана – вулиця Миколи Голего) – вулиця Вадима Гетьмана – бульвар Чоколівський – Севастопольська площа – проспект Валерія Лобановського – вулиця Андрія Головка – вулиця Солом’янська – вулиця Протасів Яр – вулиця Івана Федорова – вулиця  Антоновича –  вулиця Володимиро-Либідська (у зворотному напрямку вулиця Велика Васильківська – вулиця Ділова – вулиця Антоновича) – вулиця Євгена Коновальця – вулиця Михайла Задніпровського – вулиця Генерала Алмазова – вулиця Князів Острозьких (колишня вулиця Московська) – вулиця Івана Мазепи – вулиця Лаврська до Національного музею історії України у Другій світовій війні;
  • маршрут № 44 «Вулиця Милославська (від вулиці Радунської) – житловий масив Березняки» – вулиця Милославська – вулиця Лісківська – вулиця Радунська – вулиця Теодора Драйзера  – вулиця Оноре де Бальзака (парна сторона) – проспект Романа Шухевича – бульвар Перова – проспект Алішера Навої – вулиця Князя Романа Мстиславича (колишня вулиця Генерала Жмаченка) – проспект Визволителів – проспект Броварський  – вулиця Раїси Окіпної – вулиця Євгена Сверстюка – вулиця Березняківська ( до вулиці Юрія Шумського).

Автобуси, які Київ отримав від німецьких партнерів, вийдуть на маршрути через два тижні.

Охорона в усіх столичних школах

З жовтня комунальна організація «Муніципальна охорона» забезпечуватиме охорону всіх столичних шкіл. Таке рішення було прийнято міською владою, аби посилити безпеку в навчальних закладах Києва.

Взяття шкіл під охорону буде відбуватися поетапно. Першим районом, де в школах запрацює «Муніципальна охорона», буде Святошинський.

Охоронятимуть школи за рахунок міського бюджету. Наразі комунальна організація набирає нових співробітників та інструктує персонал, який відповідатиме за охорону в навчальних закладах.

Столична нерухомість здорожчає з 1 жовтня

Холдингова компанія “Київміськбуд” з 1 жовтня збільшить базову вартість нерухомості. Відповідне рішення, стверджує забудовник, обумовлено здорожчанням будівельних матеріалів. Компанія змінює базову вартість квадратного метра на всю нерухомість.

Які зміни для забудовників та інвесторів запровадять на ринку нерухомості

10 жовтня набере чинності закон “Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому”. Ініціатори закону вважають, що він посилить захист українців, які вкладають кошти в будівництво нових квартир.

Йдеться про те, що забудовники не зможуть продавати квартири, не маючи всіх дозвільних документів. Спочатку забудовник повинен буде отримати всі дозвільні документи, потім він зареєструє спеціальні майнові права на об’єкти, що будуватиме, і тільки після цього зможе розпочати продаж квартир і залучення грошей від інвесторів.

Великий Київ у Google News

підписатися