Що зміниться з 1 січня: нові тарифи, вимоги до шкіл, правила безвізу

09:54 01.01.2021

Новий 2021 рік принесе для українців низку змін, більшість яких стосуватимуться підвищення тарифів, а саме на комунальні послуги, послуги зв’язку, оформлення паспорту, а також зростання зарплат, пенсій, порядку ведення обліку доходів і витрат ФОП, перетину кордонів країн Євросоюзу. Також з 8 до 24 січня буде запроваджено посилений карантин.

Що зміниться з 1 січня: нові тарифи, вимоги до шкіл, правила безвізу

Що зміниться в Україні з 1 січня 2021 року розкажемо детальніше в нашому огляді.

Зростання зарплати та пенсій

З 1 січня розмір мінімальної заробітної плати зросте до 6 тис. грн.

Також із 1 січня відбудеться перший етап індексації пенсій. Вони зростуть з 2 100 грн до 2 400 грн для тих, кому більше 65 років і чий стаж роботи нараховує 30 років для чоловіків і 25 років – для жінок.

Відміна “зарплатного рабства”

Відсьогодні, 1 січня, українці можуть самостійно обирати банк для отримання зарплати. Про це свідчить постанова НБУ. Така новація дозволить уникнути конфліктних ситуацій між роботодавцем та працівником щодо права працівника самостійно обирати банк для отримання заробітної плати. 

Податки та зміни для ФОПів

Оскільки підвищується розмір мінімальної заробітної плати, то збільшуються і податки. Тому Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) для фізосіб-підприємців з 1 січня зросте із 1100 грн до 1320 грн на місяць (або 3960 грн за квартал).

З 1 січня 2021 року запроваджено нові рахунки для сплати ЄСВ. Якщо після 1 січня платник внесе оплату за старими реквізитами, то кошти не зарахують. Їх повернуть з приміткою: нез’ясовані надходження.

Водночас, з 1 січня звільняються від сплати за себе Єдиного внеску фізичні особи-підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони:

  • отримують пенсію за віком або за вислугу років;
  • є особами з інвалідністю;
  • досягли віку та отримують, відповідно до закону, пенсію або соціальну допомогу.

Крім того, з 1 січня для ФОПів першої, другої та третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, скасували книгу обліку доходів. Вони можуть вести облік у довільній формі, відображаючи доходи щомісячно. Раніше Рада також відтермінувала введення касових апаратів для ФОПів.

Важливі цифри для підприємців показано в інфографіці:

Зростання тарифів на комунальні послуги

газ
Газовщика выгодно, чтобы потребители сжигали в конфорках больше газа. Фото Константин Ильянок

Щодо зростання мінімальної зарплати можна дуже не радіти, бо також наступного року на українців чекає і зростання тарифів.

Газ

Так, з 1 січня 2021 року зросте вартість транспортування газу. Зокрема, тариф “Київоблгазу” зросте з 0,81 грн до 1,55 грн за кубометр газу (без ПДВ), “Київгазу” – з 0,28 грн до 0,32 грн.

Крім того, з січня 2021 року вартість газу для побутових споживачів газу зросте на 14%. Ціна на природний газ для побутових клієнтів у січні 2021 року складе 7,22 грн/куб. м з ПДВ та без урахування вартості розподілу (доставки).

Опалення

Також із 1 січня зростуть тарифи на опалення. Після підвищення середньозважений тариф постачання тепла населенню для 23 компаній становитиме 1 121,71 грн/Гкал.

Найменш підвищили тарифи для Дніпровської ТЕЦ (5,5%), натомість для ТОВ “Євро-реконструкція” виробництво тепла подорожчає аж на 49,7%.

Серед компаній, яким найбільше підвищили тарифи для населення, зокрема, опинилась Білоцерківська ТЕЦ. Тут ціни на виробництво тепла зростуть на 33,2%. 

Електроенергія

З 1 січня до 31 березня 2021 року діятиме новий тариф на електроенергію, який становитиме 1,68 грн за 1 кВт/год. З нового року пільгового тарифу, який передбачав, що перші використані 100 кВт/год коштували 90 коп. за 1 кВт/год, вже не буде.

Послуги зв’язку

У цьому році користувачів мобільних операторів “Київстар”, Vodafone і Lifecell очікує значне подорожчання послуг зв’язку. Як це зазвичай робиться, дешевші тарифи будуть скасовані – компанії запропонують дорожчі пакети із більшим об’ємом послуг.

Оформлення паспортів

З 1 січня зросте вартість оформлення паспорта громадянина України у формі ID-картки, біометричного закордонного паспорта та посвідок на проживання. Вартість оформлення становитиме:

Паспорт громадянина України у формі картки

  • до 20 робочих днів – 363 гривні (було 345 гривні);
  • до 10 робочих днів – за 489 гривень (було 471 гривні).

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон

  • до 20 робочих днів – за 694 гривні (було 682 гривні);
  • до 7 робочих днів і до 3 робочих днів у разі наявності підстав – 1046 гривні (було 1034 гривні).

Посвідка на тимчасове проживання

  • до 15 робочих днів – за 915 гривень (було 891 гривня)

Посвідка на постійне проживання

  • до 15 робочих днів – за 752 гривні (було 728 гривень).

Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які оплатили послуги й подали заяви на оформлення документів до 31 грудня 2020 року, отримають документи за старою ціною.

Зміна по-батькові за бажанням

З 1 січня вступив в силу закон, який дозволяє українцям змінювати по батькові. Зокрема, у Цивільному та Сімейному кодексах буде передбачено право людини віком від 16 років на власний розсуд змінювати не тільки прізвище та ім’я, а й по батькові, а віком від 14 років – право змінити по батькові за згодою батьків або піклувальника. Заперечення одного з батьків щодо зміни по батькові дитини пропонують вирішуватися за допомогою органу опіки або суду. 

Нові санітарні вимоги до шкіл

Новий санітарний регламент для середніх навчальних закладів також вступає в силу вже з 1 січня цього року. Серед іншого, вони передбачають обов’язкове встановлення внутрішніх туалетів у школах, дозволено використання дротового або бездротового підключення до мережі Інтернет. Харчування дітей у школах повинно бути здоровим. Заборонено продавати у шкільних їдальнях: сухарики, попкорн, чіпси, сосиски, солодощі і цукерки та ін.

Нові правила безвізу з Євросоюзом

З 2021 року українцям перед поїздкою до ЄС доведеться отримати попередній дозвіл шляхом подачі онлайн-заявки. Видача авторизації на подорож буде займати кілька хвилин у разі відсутності зауважень. За таке звернення потрібно буде сплатити комісію у розмірі 7 євро. Авторизація буде дійсна протягом 3 років або до закінчення терміну дії проїзного документа, зареєстрованого при подачі заявки.

Система дозволить суттєво зменшити кількість відмов у в’їзді до ЄС безпосередньо при перетині кордону.

Посилення карантину

З 8 до 24 січня 2021 року в Україні запровадять жорсткий карантин або так званий “карантин зимових канікул“. Це зробили, щоб не допустити нової потужної хвилі поширення коронавірусу, яка може настати після новорічних свят. Деталі – за посиланням.

Українська мова у сфері обслуговування

Нагадаємо також, що з 16 січня 2021 року набуває чинності стаття 30 закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Це означає, що вся сфера обслуговування (магазини, ресторани, банки, аптеки, АЗС, вокзали та ін.) має перейти на українську мову при спілкуванні з клієнтами. Виняток можливий лише на прохання клієнта. Також українською має бути інформація на цінниках, в інструкціях, меню.

 

Великий Київ у Google News

підписатися