Проспект Перемоги – у черзі на “дерусифікацію”: які варіанти перейменування були раніше

Автор: Галина Ворона
12:57 27.04.2022

Столична влада оголосила курс на повну “дерусифікацію” та пропонує перейменувати близько 460 об’єктів, щоб позбутись топонімів, пов’язаних із росією, яка підступно напала на нашу країну два місяці тому, та білорусією, яка сприяла агресору.

Проспект Перемоги – у черзі на “дерусифікацію”: які варіанти перейменування були раніше

Серед 460 об’єктів, яким пропонують придумати нові назви, є також проспект Перемоги та однойменна площа.

До слова, саму площу Перемоги вже позбавили радянських символів. “Небайдужі патріоти“ вирішили не чекати більше ініціативи столичної влади і самотужки зняли зі стели два бронзових зображення орденів Леніна з профілем радянського вождя.

демонтаж ордену леніна на площі перемоги

Як відомо, проспект Перемоги протяжністю близько 11,5 км – одна із найдовших магістралей міста.

З першої половини XIX століття він був відомий як Житомирське та Києво-Брестське шосе, а наприкінці XIX століття, коли тут розпочалась активна забудова, називався Брест-Литовське шосе.

В 1964 році проспект назвали Брест-Литовським, а в 1985-му перейменували на честь Перемоги, залишивши стару назву лише для кінцевої частини. Того ж року до проспекту приєднали частину бульвару Шевченка (на відрізку площа Перемоги – Повітрофлотський проспект).

Ідеї щодо перейменування проспекту Перемоги вже висувала як столична владі, так і громадськість.

Так, у 2017 році проспекту вирішили повернути історичну назву – Брест-Литовський. Відповідне подання навіть опублікували на сайті Київради. Але далі комісій справа не пішла.

За кілька днів мер Віталій Кличко на своїй Facebook-сторінці оприлюднив допис про те, що “перейменування проспекту Перемоги не є першочерговим і невідкладним завданням”, адже столиця має низку інших проблем, які потрібно вирішувати.

До того ж перемога – це широке поняття, я не бачу в ньому політичного забарвлення. Перемога нам потрібна і сьогодні. Україні, я маю на увазі”, – підкреслив Кличко.

Пізніше, у 2020 році кияни, звернулись до столичної влади з петицією про перейменування проспекту Перемоги в проспект Злуки УНР і ЗУНР на честь сторіччя цієї важливої події. Але вона не набрала достатньої кількості голосів, а отже не була розглянута.

Зауважимо, свої  пропозиції щодо перейменування кияни можуть надавати до 1 травня. 

До слова, вже стартувало онлайн-опитування щодо перейменування станції Київського метро. Крім цього, станцію метро і площу в центрі Києва пропонують назвати на честь Героїв України.

Читайте також: Віталій Портніков розкритикував Київраду за необдумані ідеї з перейменуванням вулиць

Нагадаємо, напередодні біля Арки дружби народів у столиці демонтували радянську бронзову скульптуру двох робітників, встановлену в 1982 році “на ознаменування возз’єднання України з росією”. Мер Києва Віталій Кличко розповів щодо планів стосовно самої арки.

Великий Київ у Google News

підписатися