Потенційну катастрофу на ЗАЕС не можна порівнювати з Чорнобилем – науковець

Автор: Любава Лисичкіна
23:43 27.06.2023

Потенційні наслідки аварії мають дуже багато змінних і залежать від багатьох чинників – рози вітрів, від сили вітру, від опадів.

Потенційну катастрофу на ЗАЕС не можна порівнювати з Чорнобилем – науковець
Світлодіодне освітлення

Про все це та багато іншого розповів у коментарі «UWN» в.о. старшого наукового співробітника Інституту ядерних досліджень НАН України кандидат фізико-математичних наук Євген Малий.

Говорити про можливі наслідки потенційного теракту, який окупанти можуть влаштувати на Запорізькій АЕС, сьогодні некоректно, вважає науковець. У випадку підриву, масштаби катастрофи будуть залежить як від природних чинників, таких як вітер та опади, та від того, який саме елемент конструкції ЗАЕС може бути підірвано

“Про масштаби та зону небезпеки ми не можемо зараз говорити через те, що все залежить від того, що саме буде пошкоджено окупантами: буде підірвано ставок-охолоджувач чи реактор, чи сховище відпрацьованого ядерного палива. Треба говорити по факту. Взагалі всі сценарії передбачені. Ми маємо розуміти, що вибух може бути абсолютно різним, пошкодитись може абсолютно різне обладнання. Може бути різний обсяг вибухівки”, – зауважує Малий.

За його словами суть в тому, що ми не знаємо, що може бути заплановано підірвати, – це знають лише окупанти. Абстрактно оцінити масштаби руйнування ми не можемо. Тому зараз важливо не панікувати.

“Казати, що нічого не буде, – неправильно, ми маємо бути максимально зосередженими. Ситуацію займаються і фахівці, і силові структури, всі тримають ситуацію на контролі і усвідомлюють, з яким ворогом ми маємо справу. Громадяни мають продовжувати жити своє життя, волонтерити, допомагати армії, – каже Євген Малий.

Від зазначає, що з вересня блоки ЗАЕС знаходяться в зупиненому стані, тобто потенційні наслідки будуть точно меншими, ніж якби блоки були б в режимі потужності. Взагалі, потенційні наслідки аварії мають дуже багато змінних і залежать від багатьох чинників – рози вітрів, від сили вітру, від опадів, якщо дощ, можуть випадати радіоактивні плями, пояснює експерт.

“Це на сьогодні ми прогнозувати не будемо і я закликаю утриматись від оцінок катастрофи – це не зовсім правильно”, – додає Малий.

Також експерт додає, що порівнювати потенційний теракт на ЗАЕС з аварією на ЧАЕС некоректно.

“Якщо навіть щось і трапиться, то це можна називати “Перший Енергодар”, а не “Чорнобиль-2″, тому що такої ситуації не було і вона буде унікальна. Порівняння з Чорнобилем абсолютно некоректне: по-перше, ЧАЕС була діюча, вона працювала, коли відбулося два теплових вибухи, які зруйнували реактор зсередини, і вони були спричинені ядерною реакцією ядерного палива. В цьому випадку ми маємо справу з зовнішнім чинником, ЗАЕС працює в стані зупину, паливо не гаряче. Виходить, що російські війська створюють ситуацію штучно. Тобто це зовсім інший випадок. Навіть у разі, якщо щось і станеться, то вихід продуктів поділу буде на два порядки менше. Я не кажу, що це дурниця. Але він буде на два порядки менше”, – наголошує Малий.

Нагадаємо, у квітні “ВК” писав, що окупанти працевлаштовують на ЗАЕС людей без освіти та стажу, що може призвести до непередбачуваних наслідків.

Великий Київ у Google News

підписатися