Під охороною не перебуває: що потрібно, аби знести постамент Леніна на станції метро Театральній

Автор: Оксана Тупальська
19:20 05.01.2023

Схований за стендом з яскравим малюнком на станції метро «Театральна» з минулого століття залишається постамент В.І.Леніна. Кияни вже почали запитувати, чи не притримують пам’ятник до кращих часів, щоб знову експонувати його пасажирам підземки.

Під охороною не перебуває: що потрібно, аби знести постамент Леніна на станції метро Театральній Фото: Постамент, схований на метро "Театральна"
Світлодіодне освітлення

Кореспондент «Великого Києва» пішов на пошуки тих, хто має знести радянський постамент із підземки, яка нині служить як укриття від ракет та дронів, які кидають по столиці нащадки комунізму.

У відповідь на наш запит у Департаменті охорони культурної спадщини КМДА відповіли:

«Постамент В.І. Леніна на станції метро «Театральна», як і сама станція, на обліку, як пам’ятки або об’єкти культурної спадщини не перебувають та не перебували».

Водночас, про перспективу знесення директор департаменту Олександр Никоряк зазначив, що п.1 та п.1 розпорядження КМДА від 30.05.2016 року №342 затверджено перелік пам’ятників, пам’ятних знаків, що підлягають демонтажу. Та додав, що постамент В.І.Леніна на станції метро «Театральна»  увійшов до такого переліку, а також, що визначено відповідальних за демонтаж.

Як можна побачити з вказаного документу, розробити та затвердити графік демонтажу, а також забезпечити демонтаж з подальшим інформуванням про це населення було доручено Департаменту містобудування та архітектури, Департаменту благоустрою та районним адміністраціям. Вони ж мали визначити тимчасове місце зберігання знесеного постаменту.

Відтак, у кореспондента «ВК» напрошується висновок, що поки залишається очікувати, доки до постамента комуністичному вождю дійде черга згідно графіка.

У радянські часи станція метро в центрі Києва біля театру Лесі Українки та Національної опери називалась «Ленінська». Після проголошення Незалежності станцію перейменували, проте бюст Ілліча залишався до огляду відвідувачів до листопада 2014 року. Лише тоді його прикрили полотном з зображенням театру. Тент намалювали та безкоштовно розмістили столичні підприємці-оформлювачі фасадів. Головний художник проекту – Андрій Мазов. 

Тоді у КП «Київський метрополітен» повідомляли, що рішення було прийнято у зв’язку з відповідним зверненням Самооборони Майдану та громадської організації “Майдан”. В підземці також тоді, восени 2014 року зняли 24 таблички з радянськими лозунгами. Вони залишилися в КП «Київський метрополітен», як у власників. Зазначалося, що бюст Леніна важить до 6 тон, тому ліквідувати його самотужки транспортникам справа не з простих, відтак, потребують допомоги у ліквідації непотребу.

Нині у КП «Київський метрополітен» кореспонденту “ВК” розповіли, що у них уже існує рішення, як знести постамент найближчим часом.

Як у столиці позбувалися пам’ятників комуністичних лідерів та що тепер на їхньому місці, можна дізнатися з історичної публікації «Не вічна пам’ять: вожді, яким більше немає місця в Києві».

Також в процесі декомунізації на Печерську заплановано зняти герб СРСР зі щита монумента “Батьківщина-Мати”. Водночас, у столичному метро бюсти Пушкіна, Горького, Ломоносова та Менделеєва прикрили боксами.

Великий Київ у Google News

підписатися