Не нашкодь: підтримуючи евакуйовану з зони бойових дій дитину важливо дотримуватись правил

Автор: Оксана Тупальська
23:38 01.03.2023

Зустрічаючи дітей, що виїжджають з дорослими з територій обстрілів чи окупації, важливо надавати підтримку, не травмуючи їх додатково. Про це розповідає дитячий кризовий психолог Поліна Криклива.

Не нашкодь: підтримуючи евакуйовану з зони бойових дій дитину важливо дотримуватись правил
Світлодіодне освітлення

Психолог нагадує про основні правила, яких треба дотримуватись у спідкуванні з дітьми, що потрапили в небезпеку:

  1. Не розпитувати дітей, як вони себе почувають та чи було їм страшно. Діти пережили страшну трагедію, вони бачили те, що на завжди запам’ятає їхнє тіло, психіка, і це вже відбиток на покоління Тому варто бути поруч і слухати те, що дитина сама захоче розповісти 
  2. Не обіймати та не цілувати дитину. Ви співчуваєте, але якщо дитина потребує тепла, вона сама дасть про це знати. Все що ви можете зробити, спитати: чи можу я бути поруч, і якщо тобі потрібна моя підтримка, то ось моя рука.
  3. Фото дітей можна виставляти лише зі згоди батьків або закривати/блюрити обличчя
  4. Не дарувати подарунки, які шкодять. Повітряні кульки вибухають, і діти падають від звуку на підлогу. А ви їх травмуєте такими кульками. Феєрверки – це також не про радість життя, а травма при кожному вибуху. Іграшки, які розмовляють, гудять, стріляють, сирени тощо недоречні.
  5. Слова – бідненький, як мені тебе шкода, – табу. Вони не бідненькі, вони діти – які побачили війну. І це про мужність, а не про немічність. Не треба робити з них психологічних “інвалідів”

Великий Київ у Google News

підписатися