“Нап’ється півень води – набереться хлібороб біди”. Як наші предки на Стрітення визначали весняну погоду

Автор: Галина Ворона
11:29 15.02.2023

15 лютого православна церква відзначає Стрітення. Це одне з 12 головних церковних свят у році. Стрітення – значить “зустріч”, зустріч із Господом. У народі ще день назвали “Громниці”. За народними повір’ями, саме в цей день зустрічається зима з літом, щоб поборотися, кому вперед йти, а кому назад повертатися.

“Нап’ється півень води – набереться хлібороб біди”. Як наші предки на Стрітення визначали весняну погоду
Світлодіодне освітлення

Про народні звичаї цього свята розповіли на Facebook-сторінці Національного музею народної архітектури та побуту України.

У цей день святили в церкві воду.

Наші предки вірили, що Стрітенська вода мала цілющі властивості й допомагала від важких хвороб, особливо від пристріту, а також вважалася оберегом, тому нею кропили господарство й худобу.

Як чумак виходив в дорогу, господар давав йому хліб, сіль і кропив стрітенською водою волів, воза й самого чумака, примовляючи: “Боже тобі поможи!”.

Також цього дня освячували свічки, що називалися громнички. Їх запалювали і ставили перед образами влітку під час грози, щоб захистити людей та худобу від грому.

Наші предки в цей день пильно спостерігали за погодою і вірили, що якщо день морозний, то варто чекати ранньої весни.

Проте, якщо на Стрітення “нап’ється півень води – набереться хлібороб біди”, тобто зима буде тривалою, тому господарям треба берегти хліб і корм для тварин.

У народі не радили на Стрітення вирушати у далеку подорож та  відмовляти в милостині і допомозі.

Читайте також: Пономарьов показав свого подорослішавшого сина (ФОТО)

Нагадаємо, на Киїщині сьогодні прогнозують сильні пориви вітру, температура по області впродовж доби становитиме від 2°С морозу до 3°С тепла.

Великий Київ у Google News

підписатися