Київські студенти розробляють фільтр, який очистить воду з болота

14:45 15.08.2023

Третій рік поспіль студенти Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» розробляють унікальну керамічну мембрану, яка очищатиме брудну воду, наприклад, з болота або заражену бактеріями. У порівнянні зі звичайними комерційними мембранами з магазину, ця мембрана може прослужити споживачу щонайменше пʼять років.

Київські студенти розробляють фільтр, який очистить воду з болота
Світлодіодне освітлення

Над проєктом працюють студенти магістратури Юлія Молчан та Гліб Івженко, а очолює роботу — Тетяна Донцова, завідувачка кафедри технології неорганічних речовин, водоочищення та загально хімічної технології, інформує “Вечірній Київ”.

«Проблеми з очищенням води завжди актуальні. Тому ми вирішили розробити українську версію керамічної мембрани, яка здатна очищувати воду, що містить різні забруднювачі. Нашу ідею схвалили в Національному фонді досліджень України, і як висновок — ми отримали грант на створення українських керамічної мембрани з українською сировини», — розповідає Тетяна Донцова.

Щоби очистити воду, пласку та схожу на пігулку пористу мембрану кладуть у трубку спеціального апарату, який помпою качає забруднену воду. Коли вода по трубці підходить до мембрани, то очищує воду, яку безпечно вживати.

Розмір пор в мембрані може бути настільки маленькою, що вона може пропускати тільки воду. Натомість бактерії й віруси буде затримувати. При цьому процес очищення триває кілька секунд.

Втім за допомогою цього апарту студенти та їхня викладачка вивчають та вдосконалюють фільтр. У кінцевому варіанті для споживачів можуть випустити багаторазову пляшку з мембраною всередині.

«Це працює так: набираємо брудну воду, накриваємо фільтром, закриваємо багаторазову пляшку та за кілька секунд маємо питну воду», — каже студентка Юлія.

Власне, така пляшка буде в пригоді нашим військовим, які перебувають в польових умовах — набрав воду з водойму, очистив та пʼєш.

Науковці стверджують: фільтр очищає воду не лише від бруду, а й від хімічних речовин і збудників інфекційних хвороб.

«Наразі ми розробили три різних види керамічних мембран. Один — на основі карбіду кремнію, другий — на основі каоліну й третій — на основі кізельгуру. Усі виконують одну й ту саму функцію. Плануємо, що всі три будуть комерційно успішні», — говорить пані Тетяна.

Гліб зазначає, що для студента брати участь в розробці унікального українського фільтра — гарний досвід та старт для наукової діяльності: «Ми постійно вчимось, щоби наш продукт на виході вийшов максимально продуманим та ефективним. Ми занурені в справжнє дослідження, в яке повірили та яке можна буде реалізувати», — зізнається він.

У грудні цього року проєкт зі створення керамічної очищувальної мембрани має завершитись, після якого науковці презентують свій виріб та шукатимуть інвесторів, щоби запустити фільтр в промисловість.

Опісля цього їхній продукт можна буде придбати. Попередня вартість такої мембрани — 122 гривні.

Нагадаємо, студенти Київської школи економіки запустили ініціативу Donate To Evacuate, щоб зібрати $1 000 000 на два гелікоптери медичної евакуації для воїнів Головного управління розвідки Міністерства оборони України.

Великий Київ у Google News

підписатися