Кому не варто купатися у ополонці на Водохреще: що кажуть лікарі

19:54 18.01.2022

19 січня українці відзначатимуть свято Хрещення Христового, традиційно в цей день люди купаються в крижаній воді в спеціально відведених місцях.

Лікарка-терапевтка Першого Теріторіального медичного об’єднання Львова Соломія Лукач рекомендує пірнати взимку лише тим, хто систематично загартовується.

“Щоб купання було максимально безпечним, потрібно купатися в спеціально відведених водоймах. У воду треба заходити повільно і не пірнати вниз головою. Краще взагалі не мочити голову, тому що надворі холодно і такі дії можуть призвести до спазмів головного мозку”, –каже лікарка.

На її думку, не варто пірнати до ополонки, якщо маєте симтоми ГРВІ – почуваєтеся застудженим.

Також у холодній воді не варто перебувати більше за одну хвилину, і, впродовж цього часу, потрібно рухатись.

У МОЗ кажуть, що одноразове купання в ополонці навряд чи оздоровить, навпаки – купання в крижаній воді без підготовки може стати причиною проблем зі здоров’ям.

Водночас, холодна вода загалом має добрий вплив на організм, за умови, що загартовуватись правильно і поступово.

Обов’язковою умовою перед зануренням у воду – енергійна розминка.

Не варто застрибувати у воду одразу: спочатку потрібно намочити обличчя, груди, живіт та спину і лише після цього занурюйтесь по шию. Не варто пірнати з головою, адже це може призвести до різкого охолодження організму.

Безпечне перебування у крижаній воді – 3-5 секунд. Для людей, які роками практикують загартування водою, не рекомендується перебувати в ополонці довше 1,5 – 2 хвилин.

А після купання одразу зніміть мокрий одяг, швидко розітріться рушником і одягніться у теплі речі. Одяг має бути просторим, з мінімальною кількістю ґудзиків та застібок, а взуття – зручним і бажано без шнурівок. Якщо у вас оніміли пальці рук, потримайте їх на шиї або животі декілька секунд, зігрійте подихом і продовжуйте одягатися.

“Зверніть увагу, що “зігріватися” перед чи після купання в ополонці алкоголем – надзвичайно небезпечно. Алкоголь розширює периферійні судини, що значно збільшує тепловіддачу. Тобто попри ефимерне відчуття тепла, яке дає алкоголь, ви втрачатимете тепло значно швидше, а це – великий ризик для здоров’я”, – уточнюють у відомстві.

Також не варто курити до чи після купання, якщо людина має таку звичку. Куріння істотно порушує кровообіг, збільшуючи охолодження. Викурювання лише однієї сигарети знижує температуру шкіри пальців ніг на 1°С.

Пірнати в ополонку можна лише в тому разі, якщо людина повністю здорова.

Ні в якому разі не пірнайте в ополонку, якщо у вас:

  • запальні процеси носоглотки та придаткових пазух носа, середнього вуха (отити);
  • захворювання серцево-судинної системи (вроджені та набуті вади серця, ішемічна хвороба серця з нападами стенокардії, перенесений інфаркт міокарда, важкий коронаросклероз, гіпертонічна хвороба ІІ та ІІІ стадії);
  • хвороби центральної нервової системи (епілепсія, наслідки важких травм черепа, виражений склероз судин головного мозку, енцефаліт, арахноїдит);
  • захворювання периферичної нервової системи (неврити та поліневрити);
  • захворювання ендокринної системи (цукровий діабет, тиреотоксикоз);
  • хвороби органів зору (глаукома, кон’юнктивіт);
  • хвороби органів дихання (туберкульоз легень – активний та в стадії ускладнень, запалення легень, бронхіальна астма, емфізема);
  • захворювання сечостатевої системи (нефрит, цистит, аднексит, простатит);
  • захворювання шлунково-кишкового тракту (виразкова хвороба шлунка, ентероколіт, холецистит, гепатит);
  • шкірно-венеричні захворювання;
  • наявність великих післяопікових рубців.

Очікувати, що разове купання в ополонці зробить вас здоровим раз і назавжди, не варто.

Холодна вода насправді може бути корисною, але – лише при систематичному загартовуванні, тобто при щоденному контакті з холодною водою.

Починати загартовуватись краще поступово, у теплу пору року, повільно знижуючи температуру води. Тоді взимку людина зможе зайти в ополонку без шкоди для здоров’я.

Один із найпростіших варіантів, з яких можна розпочати загартовування водою у будь-яку пору року – контрастний душ.

У МОЗ звертають увагу на те, що реакція на холод може бути індивідуальною. Чутливість до холоду та реакції на охолодження залежать від статі і віку, конституції, рівня фізичного розвитку та деяких інших чинників. Тому при однаковому за тривалістю перебуванні у воді однієї і тієї ж температури діти віддають на 10-20% більше тепла, ніж дорослі, чоловіки – на 10-18% більше, ніж жінки.

Перед тим, як розпочати загартовуватись, варто порадитись із своїм сімейним лікарем чи терапевтом.

Лікарка-педіатриня Оксана Романів у коментарі Суспільному каже, що дітям занурюватися у крижану воду — недоцільно через ризик захворювань, а також їх ускладнень.

Тому перед зануренням обов’язково порадитись з лікарем.

“Занурюватися можна приблизно з 10 років. Перш за все дитина має бути добре нагодована. Одяг та взуття має бути зручним, щоб швидко роздягнутися та одягнутися. Мають бути теплі речі, великий теплий рушник, килимок, щоб стати ніжками. Також важливий час перебування — це має бути якомога швидше. Після того дитину треба зігріти й дати їй теплий чай”, — каже педіатриня.

Православна церква України нагадує, що купання в ополонці на Водохреще не має нічого спільного зі “змиванням” гріхів, отриманням особливого Божого благословення чи духовного очищення.

“Жодного церковного припису в українській церкві для звершення занурення у зимову воду немає і ніколи не було. А щодо “змивання” гріхів, то нагадаємо: занурення в ополонку не змиває гріхи, бо гріх – це не зовнішня проблема, а внутрішня хвороба душі”, – зазначили в УПЦ. Для цього потрібно покаятися і змінитися”

Останні новини