У Києві оцифрували архівні документи багатостраждального Гостиного двору, який понад десять років стоїть без даху. Це допомагає зберігати захищати від спотворення архітектурні пам’ятки.
Про це повідомив директор Департаменту комунальної власності міста Києва Андрій Гудзь.
За його словами, цю архітектурну пам’ятку кілька років тому передали Міністерству культури, але вона досі лишається без реставрації і поступово руйнується.
Завдяки ретельній роботі фахівців сотні сторінок архівних матеріалів Гостиного двору були переведені в цифровий формат, що дає змогу не тільки їх зберегти, а й зробити доступними для дослідників, реставраторів і громадськості.
“Тепер ми маємо гарантію того, що Гостиний двір можна буде відновити в його автентичному вигляді, без спотворень і втрати історичної цінності”, – пояснив Андрій Гудзь.
Він назвав оцифрування документації стратегічним кроком, що дає змогу зберегти історичні креслення, плани та архівні записи, а також унеможливити будь-які невиправдані втручання в його структуру.
Посадовець зауважив, що сучасні технології гарантують безпеку цих даних, мінімізуючи ризики втрати або пошкодження унікальної інформації.
“Гостиний двір є одним із ключових історичних об’єктів столиці. І його збереження – це не просто питання архітектурної спадщини, а питання ідентичності нашого міста. За відсутності реставраційних робіт ця пам’ятка може зазнати серйозних пошкоджень, а згодом і повного руйнування”, – зазначив він.
У Департаменті комунальної власності наголошують на важливості цієї роботи не лише для міста, а й для всієї країни.
Сумна історія Гостиного двору
Гостиний двір з 1994 року орендувала компанія “Укрреставрація”. У 2011 році за прем’єрства Миколи Азарова будівлю виключили зі списку пам’ятників архітектури, а у 2012-му дозволили “реконструювати” під торговельно-офісний центр. Кияни та активісти відстояли пам’ятку від “перебудови”.
Із зими 2013 року Гостинний двір стоїть без даху, вікон і штукатурки. У 2014-2016 суди скасували дозвіл на виконання будівельних робіт, пам’ятці повернули охоронний статус та повернули її державі. У 2020 році та сама “Укрреставрація” у зверненні до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля запропонувала приватизувати Гостиний двір і розмістити там “громадські та культурно-мистецькі об’єкти”.
Київ неодноразово закликав передати Гостиний двір на баланс міста та оновити його. Та попри це у травні цього року Фонд держмайна передав будівлю на баланс Мінкульту.
Перед цим 19 травня 2021-го Гостинний двір став пам’яткою національного значення.
У вересні 2021 року, напередодні дев’ятої зими без даху, Гостиний двір почали вкривати захисною плівкою.
У листопаді 2021 року пресслужба Урядового порталу звітувала, що масштабний проект відновлення Гостиного двору розпочато. Киянам пропонували надсилати пропозиції, як вони бачать відреставрований об’єкт.
Навіть збирали проектний семінар “Гостиний двір: Фокус уваги – візія”, куди скликали реставраторів, архітекторів, урбаністів, істориків, культурних менеджерів, громадськість, а також представників державної та міської влади. Як бачимо, така кампанія виявилась бульбашкою і об’єкт надалі потребує порятунку.
Читайте також: Протиаварійні роботи замерзли, а Гостиний двір руйнується під зливами – хто врятує перлину Подолу
Нагадаємо, нещодавно Мінкульт вніс зруйновану садибу Зеленських до Держреєстру нерухомих пам’яток України.