Протиаварійні роботи замерзли, а Гостиний двір руйнується під зливами – хто врятує перлину Подолу

Автор: Оксана Тупальська
10:01 20.04

Від початку повномасштабного вторгнення ремонтні та реставраційні роботи у Гостиному дворі не проводяться. Територію заливають дощі. Тим часом, місто та Мінкульт з’ясовують, кому підпорядкована будівля. Якщо вчасно не повернуться до відновлення об’єкту, цінна пам’ятка архітектури та окраса Києва зруйнується.

Протиаварійні роботи замерзли, а Гостиний двір руйнується під зливами – хто врятує перлину Подолу
Світлодіодне освітлення

У січні 2022 року кияни, серед яких громадські активісти, раділи, що врешті дочекалися реконструкції Гостиного двору. Діючий на той час міністр культури Олександр Ткаченко звітував про виконані роботи: сміття прибрали, електрику провели, замінили на новий старий паркан та перенесли металоконструкції. Мовляв, почали, і Гостиний двір буде врятовано. 

Тепер територію інспектує інший міністр – Ростислав Карандєєв. Мета його візиту – запропонувати шляхи порятунку пам’ятки архітектури. З ним прийшли представники “Софії Київської” та КМДА. Тепер меседжі прості – від початку повномасштабного вторгнення жодних робіт не проводилося, а якщо вчасно не прийняти вольове рішення – Гостиний двір завалиться. Відтак, треба віддати об’єкт з Мінкульту в підпорядкування місту. 

Про стан робіт звітує КМДА:

Згідно з проєктно-кошторисною документацією протиаварійні та консерваційні роботи були оцінені в 33 млн грн за цінами 2021 року. На сьогодні вже виконано 50% робіт, хоча Міністерством профінансовано лише понад 9 млн грн. Йдеться винятково про консерваційні роботи.

Чи за 2 роки пророблена раніше затратна робота не вкрилася мідним тазом, точніше, не спливла зі снігом та водою – питання риторичне. 

Ростислав Караднєєв розказує, що Гостинний двір – місце історичне, і треба не втратити цей об’єкт, “знайти спосіб зберегти цю унікальну пам’ятку”. Яким чином? – предавши місту, щоб шукали гроші на завершення робіт самостійно. 

В мерії кажуть, що начебто готові забрати на свій баланс пам’ятку та віднайти гроші на продовження протиаварійних робіт. Заступниця голови КМДА Ганна Старостенко, яка була на зустрічі, додала, що «бачить на цьому місці великий музейно-виставковий простір, де б розмістився Музей історії міста Києва».

З травня 2021 року Гостиний двір є пам’яткою національного значення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 травня 2021 року № 506 «Про зміну категорії пам’яток культурної спадщини», охоронний номер 260097/1. Із 26 серпня 2021 року Гостиний двір під державною охороною.

Раніше “ВК” розповідав, що у листопаді 2021 року пресслужба Урядового порталу звітувала, що масштабний проект відновлення Гостиного двору розпочато. Киянам пропонували надсилати пропозиції, як вони бачать відреставрований об’єкт.

Навіть збирали проектний семінар “Гостиний двір: Фокус уваги – візія”, куди скликали реставраторів, архітекторів, урбаністів, істориків, культурних менеджерів, громадськість, а також представників державної та міської влади. Як бачимо, така кампанія виявилась бульбашкою і об’єкт надалі потребує порятунку.  

Великий Київ у Google News

підписатися