“Дім вдови, що плаче” та інші. 90 історичних будівель захистили охоронними договорами

10:14 04.08.2020

У Києві зберігається позитивна динаміку в укладанні охоронних договорів на об’єкти охорони культурної спадщини. Так, протягом січня-червня 2020 року в столиці уклали 90 договорів, що зобов’язують власників належно утримувати пам’ятки, використовувати їх за призначенням та, врешті-решт, зберігати. Серед об’єктів є житловий будинок рубежу 19—20 ст., у якому проживав Костянтин Паустовський на вул. Лютеранській, 33 та особняк Аршавського, відомий як “Дім вдови, що плаче” на Лютеранській, 23.

“Дім вдови, що плаче” та інші. 90 історичних будівель захистили охоронними договорами Фото: "Дім вдови, що плаче". Фото: Климентій Семенюк

Про це повідомив директор Департаменту Олександр Никоряк, пише пресслужба КМДА.

На його думку, з урахуванням карантинних обмежень, особливо жорстких на початку, тенденція дуже хороша.

Никоряк зазначив, що у переліку є будинок 1883 р. на вул. Хрещатик, 44, побудований за проєктом архітектора Шлейфера як прибутковий. У 1899 році він був реконструйований і надбудований верхнім поверхом за проектом Крауса. Будинок – характерна пам’ятка архітектури періоду еклектики. У кінці 19 ст. у ньому розміщувався готель “Франкфурт”, тут у різні часи знаходилися зуболікарська школа Лур’є, видавниче товариство “Друкар”, Єврейський народний університет, Центральне бюро Асоціації революційного мистецтва України (АРМУ), де працювали відомі діячі науки і культури.

Захистили охоронним договором і один із найстаріших будинків на Андріївському узвозі – №34. Він збудований у 1890 році за проєктом архітектора Вишневського. На час зведення це була одна з найбільших житлових будівель Києва.

Укладено охоронний договір і на Національний виставковий центр України на Глушкова, 1, повідомив Олександр Никоряк.

Також, серед іншого, були укладені охоронні договори щодо об’єктів за адресами: вул. Січових Стрільців, 55, вул. Гончара, 40 та 60, вул. Хрещатик, 8 (відомий як будівля банку “Хрещатик”), вул. Обсерваторна, 19, вул. Інститутська 22/7 та 15/5, вул. Рейтарська, 25, вул. Саксаганського, 65 та вул. Сагайдачного 22/1, Володимирська, 42 та інші.

Нагадаємо, охоронні договори дуже важливі для захисту і збереження пам’ятки. У таких договорах детально прописано, як може використовуватися пам’ятка, види і терміни охоронних, реставраційних, відновлювальних або протиаварійних робіт. Також до договору обов’язково додаються акт технічного стану пам’ятки, перелік історико-культурних цінностей і предметів, що належать до неї. Власне, охоронний договір – це підтверджене зобов’язання власника пам’ятки щодо її належного утримання, використання за призначенням та, врешті-решт, її збереження.

Читайте також: Де в Києві жити добре: ревізія мікрорайону на Виноградарі – репортаж

Нагадаємо, мер Києва Віталій Кличко має намір виділити цілу цистерну фарби “художникам”, яких він напередодні застукав за розписуванням стін будинку, а також іншим небайдужим громадянам, які допоможуть місту прибрати надписи хоча б з історичних будинків столиці.

Великий Київ у Google News

підписатися