Про це сьогодні на брифінгу заявив голова СБУ Іван Баканов.
За версією слідства, мова йде про дії, спрямовані на підрив енергетичної незалежності України. Зокрема, після того як Росія захопила частину Донбасу, Україна опинилася на межі енергетичної кризи. Тож було вирішено купувати вугілля на світовому ринку, зокрема, в ПАР.
Однак РФ мала плани зірвати реалізацію цих контрактів і не дозволити Україні посилити власну енергонезалежність. Тому за посередництва Медведчука відбулася змова з вищими посадовими особами України, які, використовуючи повноваження Нацбанку і правоохоронних органів, створили штучні перешкоди для постачання вугілля з ПАР.
Зрештою ті контракти були зірвані, що спровокувало хвилю “віялових” відключень електроенергії в нашій країні.
Згодом за сприяння Медведчука з метою повернення України до орбіти впливу РФ було організовано незаконні схеми для постачання вугілля з тимчасово окупованих територій на державні підприємства України.
Це питання державної зради. І того, як окремі українські політики та високопосадовці в розпал війни грали на стороні Росії, нехтували інтересами України та будували спільні з терористами «схеми». Моє чітке переконання – ці люди мають понести заслужене і законне покарання за ту шкоду, яку вони завдали державі. Тому що їхні дії – це підрив енергетичної незалежності України”, – заявив на брифінгу Іван Баканов.
Голова СБУ та Генпрокурор оприлюднили низку аудіозаписів, які підтверджують існування «вугільної схеми» та зацікавленість у ній влади РФ. Експертиза підтвердила, що одним із фігурантів записів є Медведчук, котрий, зокрема, спілкується щодо реалізації незаконних схем із представниками російської влади. Під час цих розмов нардеп озвучує, що має гарантії від вищих посадовців України.
Зокрема, за посередництва наближеної до Медведчука особи (бізнесмена С. Кузяри) на окупованій території було обрано 2 фактично не працюючі вугільні підприємства. Їхніми керівниками призначено представників так званих “л/днр”, їм відкрито банківські рахунки та укладено з ними договори на постачання вугілля.
Ці питання узгоджувалися, у тому числі з ватажками бойовиків. За час функціонування цієї схеми, за даними правоохоронців, проросійських терористів загалом було профінансовано на суму понад 200 млн гривень.
Слідство володіє серйозним масивом доказів, які підтверджують протиправну діяльність фігурантів. Ми знаємо про передачу готівки до “л/днр” і перерахування коштів підприємствам з окупованих територій. Більше того, ми бачимо, що ті плани, які обговорюють фігуранти (зміна керівників підприємств, відкриття банківських відділень тощо), згодом були реалізовані”, – підкреслив Іван Баканов.
Він наголосив, що слідство триває, опрацьовується питання оголошення підозри іншим особам. СБУ продовжує дане розслідування у співпраці з Офісом генпрокурора і ДБР.
Читайте також: Ветерани АТО пікетували особняк Медведчука: вимагали заборонити агентів Кремля
Як відомо, на Медведчука одягли електронний браслет. 11 травня генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова підписала підозру в держзраді народним депутатам від “Опозиційної платформи – За життя” Віктору Медведчуку та Тарасу Козаку.
Їм висунули звинувачення за трьома епізодами: щодо розкрадання державних надр, передачі таємної військової інформації та підривної діяльності. Зокрема, слідство встановило, що Медведчук і Козак передали російській стороні морське газове родовище Глибока в Азовському морі, вартість запасів у якому оцінюється у 38 млрд грн.
12 травня кум Володимира Путіна і голова політради партії “ОПЗЖ” Віктор Медведчук прийшов до Офісу генпрокурора за підозрою, підписаною напередодні, але його очільниця Ірина Венедіктова не прийняла депутата через “дзвінок”.
13 травня суддя Печерського райсуду обрав Медведчуку запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, у липні арешт подовжили на три місяці.