Чим відрізняється Голодна кутя на Богоявлення та як її готують

Автор: Оксана Тупальська
15:11 05.01

Кутя у надвечір’я перед Хрещенням Господнім 5 січня називається голодною. А в цей день оголошено піст.

Чим відрізняється Голодна кутя на Богоявлення та як її готують
Світлодіодне освітлення

Кутя на Богоявлення є останньою в період різдвяних свят – після куті на Святвечір 24 грудня та Багатої куті 31 грудня – на Щедрий вечір.

Як варять Голодну кутю

Оскільки перед Хрещенням Господнім оголошується одноденний піст, то на відміну від Багатої куті у страву не додають вершкове масло або навіть смалець. Склад такий же, як перед Різдвом: мак, пшениця, мед та горіхи. 

Що означають елементи страви

Зерно в куті символізує воскресле життя, а мед – солодкість майбутнього блаженного життя. На терені України поруч з кутею ставлять узвар. 

Деякі господині варять кутю з рису, перловки, ячменю, а сучасні – з булгура. Проте кутя з пшениці все ж найбільш популярна. Кажуть, що вона смачніше. 

Скільки води лити до куті

Різняться родинні традиції приготування – деякі роблять кутю рідкою, додаючи більше води, є що готують густою та навіть додають трохи олії. Щоб пшениця добре розварилася але не злипалася, її заздалегідь замочують на ніч або зранку – щоб відварити ввечері. Після доброго замочування промивають, а тоді заливають чисною водою. Після такої підготовки досить 20 хвилин, щоб пшениця на кутю зварилася. 

Перед вживанням Голодної куті в хаті колядують і вітають одне одного зі святами. 

Після Голодної куті та Хрещення Господнього співати колядки та вітатися “Христос Народився!” можна до кінця січня. 

Що то за люди пишуть крейдою на дверях?

Якщо ваші сусіди в суботу 6 грудня писатимуть крейдою на їхніх дверях – знайте, що там живуть католики. Бо в католицькій церкві на Богоявлення традиційно помічають двері написом С+М+В 2024 (тобто Рік Господній). Буває, що пишуть К+М+В 2024. Крейду перед тим освячують в храмі. Католики Богоявлення святкують 6 січня, а Хрещення Господнє 7 січня – 2 різні свята у окремі дні.  

Від латинського Christus Mansionem Benedicat, що означає Христос благослови цей дім. Також в народі кажуть, що це абревіатури імен мудреців, які прийшли вклонитися Народженому – Каспера, Мельхіора та Вальтазара. Позначка на дверях є спомином біблійної історії часів Христа, коли родини з народу ізраільського позначали двері домівок, аби їх не торкнулося лихо та не були вбиті руками правителя діти. 

Напис залишають до наступного року, тому нерідко коли католики ідуть одне до одного з гостинами, за написами на дверях пізнають, де живуть співбрати. 

Раніше “ВК” розповідав, що з нагоди Хрещення Господнього або Богоявлення православна церква здійснює Великий чин освячення води.

Великий Київ у Google News

підписатися