День 4 травня 1986 року. Члени політбюро ЦК КПРС поїхали на місце аварії на Чорнобильській АЕС

16:34 04.05.2020

Навіть через 8 днів після аварі в газетах все ще не було розгорнутої інформації про аварію на ЧАЕС. 4 травня в “Комсомольській правді” вийшла коротка нотатка про те, що члени Політбюро ЦК КПРС побували в районі Чорнобильської АЕС.

День 4 травня 1986 року. Члени політбюро ЦК КПРС поїхали на місце аварії на Чорнобильській АЕС

“Великий Київ” продовжує серію репроспективних публікацій про 1986 рік. 

Раніше ми вже писали про те, яким для української столиці був день 26 квітня 1986 року, коли сталась аварія на Чорнобильській АЕС, як шведи першими помітили підвищений рівень радіацій та як радянська влада приховувала правду про катастрофу.

4 травня, більш, ніж через тиждень після аварії, Чорнобильська тема все ще фігурувала в радянських газетах в виді маленьких нотаток в куточку шпальти. 

У газеті “Комсомольська правда” №104 на першій сторінці розміщувались статті про значні досягнення радянського народу в різних сферах життя. В куточку – коротка нотатка про відвідини членами Політбюро ЦК КПРС Чорнобильської зони. 

2 травня член Політбюро ЦК КПРС, голова Ради Міністрів СРСР Н. І. Рижкова та член Політбюро ЦК КПРС, секретар ЦЕ КПРС Е. К. Лігачов відвідали район Чорнобильської АЕС. Вони ознайомились з обстановкою в районі атомної станції, розглянути за учаті урядової компісії, керівників ЦЕ Компартії України та уряду Української СРР, партійних та радянських органів Київської області та м. Чорнобиля заходи, що вживаються для ліквідації наслідків аварії на четвертому енергоблоці АЕС, нормалізації обстановки в навколишньому регіоні, надання місцевому населенню допомоги”, 

– ідеться в повідомленні. 

Як бачимо, повідомлення було складено у максимально нечитабельний спосіб. Речення на 4 рядки радше більше розповідало про регалії гостей Чорнобильської зони, аніж про реальну ситуацію. 

Далі в повідомленні було сказано, що роботи проводяться організовано і всіх необіхдних засобів достатньо. 

Було зазначено, що роботи щодо ліквідації аварії та її наслідків проводяться організовано, з залученням необхідних засобів. Прийнято рішення про додаткові заходи щодо усунення робіт, що розгорнулись”.

Якими власне були наслідки аварії, які роботи розгорнулись та чому їх треба було усунути – залишалось незрозумілим. 

Третій абзац повідомлення розповідає про те, що товариші Рижко та Лігачов зустрілись з робітниками. Така собі робота над іміджем народних улюбленців. Одразу в уяві постають щасливі “жовтенята” з червоними хустинками та усміхнені фермери, як з плакатів. Але це не так. 

Товариші Рижков Н.І. та Лігачов Е. К. побували в населених пунктах, де зустрілись з робітниками, тимчасово евакуйованими з району АЕС, цікавились організацією хї побуту, торговим, медичним обслуговуванням, їх працевлаштуванням, роботою шкіл та дошкільних дитячих закладів”. 

Останній абзац про всяк випадок ще раз перенаситили регаліями та абревіатурами, щоб люди точно нічого не зрозуміли. 

В поїздці взяли участь член Політбюро ЦК КПРС, перший секретар ЦК Компартії України Щербицький, голова урядової комісії, заступник Голови Ради Міністрів СРСР Б. Е. Щербина, Голова Ради Міністрів Української СРР А. П. Ляшко, перший секретар Київського обласного комітету Компартії України Г.І. Ревенко”. 

Таким чином, з нотатки було зрозуміло хіба що, що відбулась якась подія і члени Політбюро поїхали подивитись, як проходять роботи. 

Ані про масштаб аварії, ані про втрати мова, звісно, не йде. 

Читайте також:

День 26 квітня 1986 року. Яким він був для Києва? 

27 квітня 1986 року. Шведи помітили аномальну радіацію

28 квітня 1986 року. Радянський Союз повідомив про аварію в Чорнобилі

29 квітня 1986 року. Нотатка про аварію на ЧАЕС в “Робочій газеті”

30 квітня 1986 року. Партія дає крихти правди про Чорнобиль

День 1 травня 1986 року. Якою була Першотравнева демонстрація на Хрещатику

 

 

Великий Київ у Google News

підписатися