4 поширені питання про Меморіальне кладовище у Гатному: кого дозволять ховати, чи будуть портрети на могилах та конфлікт конфесій

Автор: Оксана Тупальська
09:06 07.03

Неподалік селища Гатного під Києвом у цьому році розпочнуть будівництво Національного військового кладовища, де ховатимуть полеглих за Україну захисників. Про питання, які хвилюють родичів загиблих воїнів розповів заступник директора НВМК Ярослав Старущенко. Передовсім вони стосуються вигляду могил та збереження традицій.

4 поширені питання про Меморіальне кладовище у Гатному: кого дозволять ховати, чи будуть портрети на могилах та конфлікт конфесій
Світлодіодне освітлення

Першу чергу будівництва Національного військового кладовища планують завершити у 2024 році. На роботи уряд виділив 515 млн грн., розповів Ярослав Старущенко в інтерв’ю Укрінформ.

  1. Хто має право бути похованим на Національному військовому меморіальному кладовищі:
  • військовослужбовці Герої України з 2014 року,
  • повні кавалери ордена Богдана Хмельницького, ордену “За мужність” трьох ступенів, орденом княгині Ольги трьох ступенів.
  • учасники бойових дій із відповідним статусом і посвідченнями
  • особи з інвалідністю і внаслідок війни, які визначені законом про статус ветеранів війни
  • військовослужбовці ЗСУ, Служби безпеки, Зовнішньої розвідки та інших формувань, які були відповідним рішенням направлені для участі в місіях і операціях, починаючи з 1991 року, тобто з  часу набуття Україною незалежності.

Також розглядається питання щодо перепоховання героїв і видатних борців за незалежність України у ХХ столітті, які поховані за межами нашої держави.

Перелік визначено ст.15.1 Закону України “Про поховання та похоронну справу”. У документі вказано, що це військовослужбовці всіх сил безпеки та оборони, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

Не дозволять ховати на такому цвинтарі людей, які мали на момент смерті або загибелі відкриті кримінальні провадження. 

  1. Чи будуть світлини полеглих героїв на пам’ятниках?

Нині з типовими проектами пам’ятників визначаються, проте фотографії полеглих захисників України на них не передбачені.

«Буде меморіальна табличка з прізвищем та ім’ям, номером та найменуванням військової частини, де служив герой, датами народження та смерті», – розповідає заступник директора НВМК Ярослав Старущенко.

Якщо близькі, батьки чи родичі мають гарні світлини чи записану історію з полеглими воїнами, вони можуть надати їх музею, який діятиме на території кладовища. Доступ до відомостей можна буде отримати через QR-код. Для кожного героя створять окрему сторінку.

«Буде забезпечено й  можливість надання більшого обсягу інформації. Якщо де буде життєпис, інформація про воїна, за яких обставин загинув, чим запам’ятався. Ми хочемо уніфікувати це», – говорить Старущенко.

Не планують відмінностей і між пам’ятниками захисників, які мають різні військові звання:

«Армія – це однострій, однаковий за правом, і воєнне кладовище – теж про це. Тобто не буде «сегрегації», чи це рядовий, чи сержант, чи офіцер, чи генерал. Всім будуть надані однакові військові почесті. І могили, де вони будуть поховані виглядатимуть однаково».

  1. Чи можна зробити могили різних релігійних конфесій окремо?

Під час обговорення з представниками релігійних громад надходили звернення, що мусульмани не можуть бути поховані поряд із християнами. Це питання обіцяють унормувати:

«У будь-якому випадку їхнє місце поховання візуально буде абсолютно таке ж, як і місця поховання військових інших віросповідань».

  1. Яких правил догляду за могилами мають дотримуватися родичі та близькі загиблих захисників?

Утримання Національно-військового меморіального кладовища і всіх могил буде винятково за рахунок держави, без необхідності залучати родичів загиблих доглядати за могилою:

«Можливість робити це за державні кошти створить можливість унормувати і уніфікувати поховання. І знову таки: якщо близькі загиблого не хочуть, щоб він/вона була поховані на НВМК, то це є їхнім правом поховати свого близького на будь-якому кладовищі  на території України, поряд із рідними тощо».

Перші поховання на Національно-військовому меморіальному кладовищі планують розпочати у цьому році.

Раніше “ВК” розповідав, що Національно-військове меморіальне кладовище, розраховане на 50 тисяч поховань, хотіли побудувати у Биківні та обіцяли відкрити до кінця 2023 року. Київрада виділила під такі цілі ділянку, проте згодом ідею відкинули. Причина – збереження лісу та задля відсутності змішування історичних контекстів. 

У 2022 році пропонували розмістити об’єкт  на території  урочища “Лиса Гора” у Голосіївському районі Києва 

Після повідомлення, що головний цвинтар розташують у Гатному, проти виступали родичі захисників – вони виходили з протестами у центр міста. Казали, що такий об’єкт має розташовуватися в межах Києва. 

Наприкінці серпня в уряді повідомили, що Національне військове меморіальне кладовище, де будуть поховані українські Герої, які ціною власного життя боронили незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, планують створити на території Гатненської громади Фастівського району Київської області. 

Великий Київ у Google News

підписатися