Вони закликають усвідомити трагедію Бабиного Яру як частину української історичної пам’яті та підтримати розроблений саме українськими істориками державний проєкт комплексної меморіалізації Бабиного Яру.
Натомість Ілля Хржановський представляє проєкт, який фінансується із території Російської Федерації та, зокрема, передбачає зведення споруд на території масових поховань, що суперечить древній традиції.
«Великий Київ» публікує найгостріші уривки зі Звернення українських євреїв до громадянського суспільства України
Читайте також: Путін звинуватив Бандеру в трагедії Бабиного Яру. Сьогодні там будують Меморіал російські та українські олігархи
- «Ми, українські євреї, ті, хто ототожнює себе з демократичним європейським майбутнім України, хто пліч-о-пліч із побратимами з інших етносів впродовж 30 років незалежності підтримував прагнення України до демократії та справедливості, розбудовував і захищав Україну на майданах, на фронті проти російської агресії, у волонтерському русі та у громадському просторі (морально, матеріально й особистою участю), звертаємося до всіх небайдужих громадян та організацій, членами яких вони є, із закликом підтримати український проект комплексної меморіалізації Бабиного Яру, розроблений українськими істориками за дорученням Кабінету міністрів України».
- «Не можна допустити, щоб десятки тисяч єврейських та неєврейських жертв Бабиного Яру навіть через 80 років після страшної смерті стали заручниками й знаряддям російської пропаганди проти України».
- «Зараз на території Бабиного Яру та його околицях існує понад 30 пам’ятних і меморіальних знаків, які, на жаль, досі не поєднані у спільний меморіальний простір. Попри це, у свідомості пересічних пострадянських громадян та у широкому міжнародному загалі пам’ять Бабиного Яру залишається нібито майже ніяк не відзначеною».
- «Від самого початку державної незалежності України ми спостерігаємо, як передусім Росія, а також деякі інші країни намагаються стати арбітрами у нашій історії, питаннях української політики пам’яті. Подібне втручання у внутрішні справи України неприпустиме, бо це призвело б до загрози втрати Україною своєї державної суб’єктності».
- «На цьому тлі поява двох окремих проектів меморіалізації Бабиного Яру – українського та російського – стала потужним чинником продовження ідеологічного протистояння старої – євразійської, постімперської позиції та нової – української, проєвропейської. Саме тому ми неприємно здивовані відкритою підтримкою, яку надав чинний президент України Володимир Зеленський саме російському проекту».
- «Цей проект запропоновано та фінансується російськими мільярдерами, при цьому нав’язливо підкреслюється їхнє єврейське походження. Також педалюється те, що вони є уродженцями України, останнім часом їх навіть називають «українсько-єврейськими» (а чому б не британськими – за місцем нинішнього проживання одного з них). Таким чином старанно маскується факт їхньої абсолютної афільованості з Росією і особисто з Путіним».
- «Поява російського проекту була розіграна як улюблена путінськими пропагандистами «многоходовочка», аби загнати Україну у цугцванґ – певний стан «мовою» шахів, коли кожен хід веде до погіршення ситуації й програшу. Якщо цей проект буде втілено, це не лише продемонструє всьому світові, що Україна нібито нездатна гідно вшанувати пам’ять єврейських і не єврейських жертв Другої світової війни, а сам проект стане потужним знаряддям російської пропаганди, що намагається представити українців як радикальних націоналістів та антисемітів. Якщо ж ні – це буде подано як «доказ антисемітизму» України, яка не дозволила вшанувати пам’ять жертв Голокосту. Тому поява й втілення українського, державного проекту при підтримці українського громадянського суспільства ламає цю путінську гру».
- «Попри декларації щодо збереження пам’яті про загиблих євреїв, російський проект планує будівництво музею саме на місці зруйнованих в радянські часи єврейського та караїмського цвинтарів. Український проект, на відміну від російського, дуже делікатно ставиться до питань єврейської релігії та традиції. Він категорично заперечує можливість будівництва на місцях поховань, розстрілів і спалення останків закатованих людей. В цьому проявляється дієва українська повага до одного з наріжних каменів юдейської традиції».
Підписати звернення можна тут .
Читайте також: Зеленський підтримав створення меморіалу “Бабин Яр”, яким керує скандальний російський режисер Хржановський
Нагадаємо, у квітні низка медійників, діячів культури й науки України закликали наглядову раду Меморіалу «Бабин Яр» звільнити режисера Іллю Хржановського з посади художнього керівника центру через скандал довкола його циклу фільмів «Дау».
Наглядова рада відповіла, що діяльність Іллі Хржановського на посаді художнього керівника Меморіалу «Бабин Яр» оцінять наприкінці 2020 року, коли наглядова рада та громадськість обговорюватимуть результати роботи щодо художнього втілення ідей музею.
Наглядова рада також вирішила відновити та розширити роботу Громадської ради, зокрема – залучити до неї діячів мистецтв, культури і науки України.
У червні 2020 року благодійний фонд «Меморіал Голокосту “Бабин Яр”», який працює над створенням Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр», розпочав документальний онлайн-проєкт «Розмова».
Читайте також: Зеленського просять одуматися та не підтримувати проєкт Меморіяльного центру Голокосту «Бабин Яр», запропонований Хржановським