29 жовтня в історії: прикмети та традиції

Автор: Тетяна Сененко
08:51 29.10.2021

Сьогодні, 29 жовтня, в Україні відзначають День працівників служби позавідомчої охорони МВС та день військового фінансиста. У світі день боротьби з інсультом, день боротьби з псоріазом, день Республіки в Туреччині і день ухвалення Конституції Сербії. Православна церква 29 жовтня вшановує пам'ять мученика Лонгина Сотника.

29 жовтня 2006 року Всесвітня організація інсульту впровадила день боротьби з цим небезпечним порушенням роботи головного мозку. Згідно зі статистикою МОЗ України, від інсульту щорічно помирають від 100 до 114 тисяч людей, це близько 14% усіх смертей. Понад третина всіх випадків інсульту припадає на людей працездатного віку.

День цементу

В жовтні 1824 року британський каменяр Джозеф Аспдін винайшов, а згодом і запатентував портландцемент — найпоширеніший з усіх видів цього будматеріалу. 

День військового фінансиста

День військового фінансиста – професійне свято у Збройних силах України. Цього дня вітання приймають усі військові фінансисти та працівники фінансової служби ЗС України. День військового фінансиста було офіційно встановлено указом міністра оборони України Олександра Кузьмука у 1999 році.

Головне завдання фінансової служби ЗС України – гарантування своєчасних виплат фінансового забезпечення та грошових винагород військовослужбовцям, а також цільового та ефективного використання коштів, виділених на оборону держави. До пріоритетів діяльності фінансової служби належать повне і своєчасне гарантування особового складу Збройних сил належними соціальними виплатами, підвищення рівня стандартів та удосконалення соціального захисту військовослужбовців і членів їх сімей. Але фахівці мають не лише вести облік, а й володіти табельною зброєю, брати участь у бойових підготовках, навчаннях, походах на об’єкти.

Всесвітній день боротьби з псоріазом

29 жовтня відзначають Всесвітній день боротьби з псоріазом. Головне його завдання – підвищення поінформованості щодо поширеного дерматологічного захворювання і боротьба з його стигматизацією.

Псоріаз – хронічне захворювання, яке вражає переважно шкіру. Під час псоріазу на шкірі утворюються червоні, надмірно сухі, підняті над поверхнею шкіри плями, які завдають фізичного та психологічного дискомфорту. Іноді псоріаз супроводжується запаленням суглобів та сполучної тканини (псоріатичний артрит). Це не інфекційне захворювання і воно не передається від людини до людини; Достеменні причини його невідомі, і поки псоріаз неможливо вилікувати цілком, методи лікування спрямовані на те, щоб домогтися ремісії та покращити якість життя хворих.

Всесвітній день боротьби з псоріазом засновано у 2004 році з ініціативи Міжнародної федерації асоціації псоріазу IFPA. Головні його завдання — підвищити поінформованість громадськості стосовно псоріазу як проблеми, з якою щодня стикається понад 125 млн осіб у всьому світі.

29 жовтня відбулися такі історичні події:

  • 158 років тому швейцарський підприємець і громадський діяч Анрі Дюнан заснував гуманітарну організацію “Міжнародний комітет Червоного Хреста” — одну з найстаріших та найшанованіших у світі. Основним завданням Комітету є забезпечення дотримання сторонами військових конфліктів положень Женевської конвенції, а саме — захист та допомога жертвам військових дій. Комітет тричі ставав лавреатом Нобелівської премії миру за діяльність із поліпшення становища військовополонених.
  • У 1923 році Народна партія Туреччини проголосила створення Турецької республіки. Першим її президентом став Мустафа Кемаль, узявши собі ім’я “Ататюрк” — “батько турків”.
  • 29 жовтня 1955 року в місті Севастополь вибухнув радянський лінкор “Новоросійськ”. Під час трагедії на потопаючому кораблі знаходилися сотні людей, які впали у холодну воду або залишилися у відсіках корабля на бойових постах. Врятувати вдалося лише 9 моряків. Загалом внаслідок вибуху померли 604 людини.
  • А в 1961 році цього дня донецький, а тоді ще сталінський, “Шахтар” уперше виграв Кубок СРСР.

У фінальному матчі на Великій спортивній арені ім. Леніна в Москві за присутності 100 тисяч глядачів “гірники” перемогли московське “Торпедо” з рахунком 3:1.

Народні прикмети. Вітер мінливий – зима буде з частими відлигами.

Яскраве зоряне небо – погода буде гарною. Тьмяне небо віщує сніг і дощ.

Традиції:

Наші пращури вважали Лонгина Сотника не тільки цілителем очних хвороб, а й захисником будинку від нечистої сили. Вірили, що він стоїть біля воріт і оберігає людську оселю від різних небезпек.

Традиційно цього дня вмивалися холодною водою (з колодязя або ключа). Особливо намагалися вмити дітей, вважали, що це допоможе зору. Деякі, особливо віряни, для покращення гостроти зору змушували дітей дивитися на воду кілька годин поспіль.

Іменинники: Євген, Олексій, Георгій, Іван, Єфросинія, Логвин.

 

Останні новини