27 грудня в історії України, в церкві та в народних традиціях

Автор: Володимир Хлєбников
10:40 27.12.2021

Цей день, 27 грудня, пов’язаний щонайменше з двома одіозними рішеннями радянської влади, які мали трагічні наслідки для України. У церкві сьогодні вшановують пам’ять святих мучеників, які постраждали за віру в Христа, а в народі вважали, що в цей день нечиста сила гуляє на свободі.

27 грудня в історії України, в церкві та в народних традиціях
Світлодіодне освітлення

У 1929 році в Україні почалася масова колективізація, яка зрештою призвела до Голодомору 1932-1333 років.

Саме 27 грудня на Всесоюзній конференції аграрників-марксистів генсек СРСР Йосип Сталін оголосив про згортання політики НЕПу і перехід до другого комуністичного штурму, який передбачав усуспільнення приватної власності селян та земельних ділянок, а також організацію життя у формі комун.

“Успіхи” не забарилися: станом на кінець 1930 року в Україні було “розкуркулено” 70 407 господарств, 31 593 сім’ї були вислані за межі України – у північні райони СРСР та у Сибір.

Такими ж темпами зростала і соціальна напруга на селі. У різних частинах України спалахують стихійні чи організовані виступи і повстання. Загалом впродовж 1930-го року ОДПУ зафіксувало понад 4 тис. масових виступів, в яких взяли участь майже 1,2 млн осіб.

Протягом 1931 року розкуркулення набрало ще більших масштабів. Втім, Москві цього було замало, і вона продовжувала цей процес: податковий тягар на індивідуальні господарства збільшили у 2-3 рази, селянам заборонили реалізовувати на ринках вирощену продукцію, зобов’язавши здавати її державі за вкрай низькими цінами.

Дивіться також: В Києві вшанували пам’ять жертв голодоморів: як це було (ФОТОРЕПОРТАЖ)

27 грудня 1979 року, за рішенням керівництва СРСР, радянські війська увійшли на територію Афганістану. Так почалася Афганська війна, яка тривала довгих десять років. У тій війні лише за офіційними даними СРСР втратив понад 15 тисяч військових.

27 грудня у світі

Сьогодні у світі відзначаються День спокушання, День комір-навиворіт, День вирізання сніжинки з паперу.

У США відзначають День фруктового пирога, в Киргизстані – День співробітника паспортно-візової служби

Саме 27 грудня вважається днем народження Міжнародного валютного фонду (МВФ). Відповідне рішення було прийнято 22 липня 1944 року на Бреттонвудській конференції ООН з валютно-фінансових питань. Для цього була розроблена основа угоди (Хартія МВФ), остаточний варіант якої був підписаний першими 29 державами 27 грудня 1945 року. Ця дата вважається офіційним днем створення МВФ.

Церква

У церкві 27 грудня вшановується пам’ять святих мучеників Аполлонія, Филимона, Феотіха, Аріана, які постраждали в Єгипті за віру в Христа під час правління імператора Діоклетіана. Він славився численними гоніннями, організованими щодо прихильників християнського вчення.

Аполлоній, побоюючись страждань і гонінь, попросив язичника Филимона переодягнутися в його речі і принести жертву ідолам. Однак сам Филимон заявив, що вірить у Христа. Аполлоній після цього розкаявся та вже не став ховатися. В результаті, і Аполлонія, і Филимона було заарештовано і страчено після численних катувань.

У тортурах брав участь язичник Аріан, однак він сам незабаром покаявся і прийняв хрещення зі своїми охоронцями, старшим з яких був саме Феотих. Всі вони були віддані смерті язичниками, що звинувачували проповідників у відступництві.

Народні прикмети

Раніше в народі казали, що 27 грудня “нечиста сила гуляє на свободі”. Було дуже важливим якомога швидше вигнати її зі світу людей, адже в іншому випадку темрява ніколи не покине землю. Вірили, що хороших господарів нечисть ніколи не стане турбувати. Тому 27 грудня прийнято було прибирати в хаті й наводити порядок на подвір’ї.

Найнебезпечнішими вважали перевертнів, оскільки вони мали здатність перевтілюватись у тварин і людей. Для того, щоб відігнати нечисть, намагалися вмиватися як можна частіше, оскільки злі духи, за прикметами, дуже бояться води.

27 грудня не можна було виходити з дому, не вмившись, а також сідлати коня, оскільки кінь понесе або натре собі спину упряжжю. Крім того, вірили, що невмитих людей також блискавкою може вбити. Перед початком будь-якої справи 27 грудня окропляли себе водою.

Вважалося також, що якою погода буде 27 грудня, таким і буде лютий.

Читайте також: 26 грудня в історії Києва, у церкві та в народній традиції

Великий Київ у Google News

підписатися