26 грудня в історії Києва, у церкві та в народній традиції

Автор: Володимир Хлєбников
09:57 26.12.2021

В цей день, 26 грудня, в церкві вшановують пам’ять ченців Євстратія, Євгенія, Авксентія, Ореста, Мардарія, які постраждали за віру в Христа. Для Києва сьогоднішній день також є досить визначним.

26 грудня в історії Києва, у церкві та в народній традиції
Світлодіодне освітлення

Детально про те, завдяки чому 26 грудня увійшло в історію, читайте в матеріалі “ВК”.

Проголошення відновлення УНР

У 1918 році Директорія на чолі з Володимиром Винниченком, яка в результаті повстання повалила владу гетьмана Павла Скоропадського, проголосила відновлення Української Народної Республіки. Відбулося це саме в Києві.

Директорія проголосила відновлення УНР та створення уряду на чолі з Володимиром Чехівським. За час його керівництва був проголошений Акт Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину соборну Україну; схвалено закони про державну мову, про автокефалію Української православної церкви та земельний закон, спрямований на експропріацію державних, церковних та великих приватних землеволодінь для перерозподілу їх селянам.

Втім, уряд Чехівського так і не провів жодної з обіцяних соціальних реформ. Вже в лютому 1919 року Винниченка і Чехівського відправлено у відставку. Сама ж Директорія проіснувала до листопада 1920 року.

Перемога Помаранчевої революції

У 2004 році відбулося переголосування другого туру четвертих виборів президента України.

Перший тур голосування відбувся 31 жовтня 2004 року, але жоден з кандидатів не набрав необхідних для перемоги 50% голосів. 21 листопада відбувся другий тур між кандидатами-лідерами – опозиціонером Віктором Ющенком та тодішнім прем’єр-міністром Віктором Януковичем.

Невдовзі Центральна виборча комісія оголосила про перемогу Януковича. Результати виборів були оскаржені, а політична криза призвела до «Помаранчевої революції». Врешті-решт Верховний суд України анулював офіційні результати та ухвалив рішення про повторний другий тур голосування. Після переголосування 26 грудня переможцем оголосили Віктора Ющенка (52% виборців, за Януковича – 44%).

Цей день у світі

26 грудня у світі відзначаються День подарунків і Міжнародний день круп’є.

У США – День скиглія, День карамельної тростини, День подяки, Фестиваль “Кванза”, в Намібії – День сім’ї, в Болгарії – День батька, в Ірландії – День Кропивника, на Соломонових островах – День Подяки, в Словенії – День незалежності і єдності, в ПАР – День доброї волі, на Багамських островах – Карнавал “Джункано”.

Церковне свято

У православній церкві сьогодні  вшановується пам’ять ченців Євстратія, Євгенія, Авксентія (Оксентій), Ореста, Мардарія, які постраждали за віру в Христа приблизно у IV століття. Першим муки прийняв Оксентій, пресвітер Аравійської церкви, який був укладений язичниками в темницю. Воєначальник Євстратій, побачивши, з якою витримкою і стійкістю заарештований переносить страждання, також оголосив себе християнином і був підданий аналогічним мукам.

Згодом Євстратій та Оксентій були страчені. Далі про віру в Христа заявили також молодий воїн Орест і простолюдин Мардарій, після чого також були засуджені до смерті.

Народні прикмети та заборони

У народі з давніх-давен вважали, що саме 26 грудня відьми збираються на посиденьки й радяться між собою про те, як схопити сонце і знищити його. Цього дня не можна було лаятися, “оскільки відьма на голову прямо з неба впаде“. Не залишали в цей день біля входу віник, бо прикмети свідчили, що нечисть його потягти могла для того, щоб використовувати для підняття снігових вихорів, які заметуть сонце. Не впрягали в сани білого коня, оскільки вірили, що так в будинок небіжчика привезеш.

Говорили, якщо перекинути рогач печі, то відьма не зможе чаклувати. Якщо пічну заслінку навпаки повернути, то відьма не повернеться в будинок, оскільки не зможе його відшукати. Саме чаклункам були підвладні врожаї і неврожаї, здоров’я і хвороби худоби, погода. Тому 26 грудня проводили різні обряди, щоб боротися з підступами злих духів.

Також вважалося, якщо 26 грудня з’являється лапатий та голкастий іній — чекай різкого похолодання і хуртовини.

Читайте також: 25 грудня в історії: традиції, прикмети, свята

Великий Київ у Google News

підписатися