Знеструмлене життя: Як допомогти психіці і тілу пережити енергокризу?

Автор: Любава Лисичкіна
23:33 06.12.2022

Серед емоцій, що супроводжують тривалі блекаути, саме тривога – на першому місці. Зранку і вдень може зриватися навчання, ввечері – підготовка до уроків, неможливість відвідати гуртки. Загалом руйнуються особисті плани.

Знеструмлене життя: Як допомогти психіці і тілу пережити енергокризу? Фото: Ілюстративне
Світлодіодне освітлення

Як допомогти собі й дітям подолати виклики темряви  розповідають психологиня Лілія Міліневська та кандидат біологічних наук Петро Чорноморець.

Ця невизначеність, коли ми не можемо будувати плани далі, ніж на тиждень (у найкращому випадку) та бодай щось прогнозувати – в рази підсилює нашу загальну «воєнну» тривогу. І навпаки: чим більше в житті є аспектів, які можемо контролювати, й чим більше є факторів, на які можемо впливати, тим рівень тривоги менший.

Фахівці радять під час відключень електромереж не сидіти у темряві, якщо не плануєте скоро спати. Знайдіть лампи на акумуляторах або будь-які інші рішення, але організуйте собі яскраве світло хоча б до 19−20 години ввечері. І навпаки: якщо електрику увімкнули після 21−00 — не вмикайте яскраве світло, користуйтеся нічником або свічками.

Чому це важливо? Наша серотонін-мелатонінова система, яка регулює біоритми, сон і рівень щастя, генетично налаштована на тропічне літо: багато яскравого світла вдень, сутінки ввечері та темряву вночі. Будь-які відхилення погіршують сон, а нестача денного світла — підштовхує до депресії.

Полегшуємо адаптацію до блекаутів: лайфхаки

  • Придбайте USB-лампу або лампу на акумуляторі – їх вистачає на 4-5 годин якісного освітлення робочого місця, а ще позитивно впливає на біоритми та активність дитини. Виконання уроків не постраждає, як і зір вашого учня чи учениці. Це вартує витрачених коштів на всі 100%.
  • Проговоріть алгоритм дій на випадок вимкнення електроенергії: які завдання виконуються першочергово, а що може зачекати та скільки часу має йти на виконання. Обов’язково додайте пункти з приємностями, − наприклад, маленькі винагороди.
  • Щоб «розворушити» дитину після тривалого сидінні в темряві, спробуйте зробити їй міні−масажик чи запопонуйте простукати тіло, − поплескати себе долонями по руках, тулубу, ногах. В кінці потупайте ніжками, пообіймайтесь. Активізація не забариться!
  • Старайтесь не обговорювати за присутності дитини катастрофічні сценарії, це може травматизувати й налякати.
  • Дослідження засвідчують, що діти, які відчувають емоційну підтримку батьків та зростають в атмосфері безпечної прив’язаності й розумних обмежень у відповідності з віком, легше й швидше відновлюються після травматичних подій. Те саме підтверджує і мій практичний досвід – у тому числі й робота з дітьми з Маріуполя, Луганська.
  • Якщо ви батьки підлітків – спробуйте виконати завдання «з зірочкою»: «Відчепіться від свого підлітка, але не відчіпляйтеся». Збалансуйте контроль і турботу.
  • Частіше говоріть собі та дітям: «Будь−які труднощі закінчуються. Ми, українці, робимо все для того, щоб це сталось якнайшвидше». Транслюйте цю впевненість дитині.

До слова, в умовах блекауту нарахування за електрику зменшать: що відомо.

Великий Київ у Google News

підписатися