Знаменний рік для трансплантологів: вперше пересаджено легені та зроблена спліт-трансплантація печінки

Автор: Любава Лисичкіна
18:47 29.12.2023

2023-м роком завершився трирічний пілотний проєкт МОЗ з трансплантації. Попри те, що проєкт стартував ще у ковідний період і розгортався під час війни, він став надзвичайно успішним. 

Знаменний рік для трансплантологів: вперше пересаджено легені та зроблена спліт-трансплантація печінки
Світлодіодне освітлення

Про це повідомили в Українському центрі трансплант-координації.

Українцям є чим пишатися. Так, у  2021-у році було виконано 316 органних трансплантацій, у 2022-у – 384, а у 2023-у – уже 585!

Цьогорічні результати навіть перевищили планові показники, що брались до уваги під час формування бюджету на 2023 рік. Тому рішенням Уряду наприкінці року на розвиток трансплантацій було перенаправлено додаткові 212 млн гривень.

Протягом року медики успішно освоювали нові види трансплантацій. Трансплант-команда Першого медичного об’єднання Львова вперше без допомоги зарубіжних колег пересадила пацієнту легені, вперше в країні трансплантувала підшлунку залозу, а разом з колегами з Національного Наукового Центру хірургії та трансплантології імені О.О.Шалімова провели так само вперше спліт-трансплантацію печінки. Тобто донорський орган розділили і пересадили двом реципієнтам.

На сьогодні в Україні успішно пересаджують серце, легені, нирки, печінку, підшлункову залозу.

 Зросла довіра українців до медиків і до трансплантації. Стало значно більше прижиттєвих згод на посмертне донорство і згод на донорство рідних, яким констатували смерть мозку. Країну просто таки зворушило фото мами померлого 4-річного хлопчика, яка слухає серце свого сина в грудях врятованої ним шестирічної Соломійки. Цю першу пересадку серця дитині від померлого донора-дитини провели у Інституті серця МОЗ України.

А ще у 2023-у було кілька епізодів, які можна назвати «добою трансплантації»: протягом ночі медики отримували 3-4 згоди на посмертне донорство, в операційних кількох центрів майже одночасно розгортали роботу трансплант-команди і протягом доби проводили пересадки 10-15 пацієнтам.

До слова, унікальна операція пройшла у столиці: сестра врятувала брата, віддавши йому нирку.

Великий Київ у Google News

підписатися