Здаєте житло в оренду чи винаймаєте – дотримуйтесь простих правил, щоб не обдурили

Автор: Оксана Тупальська
23:46 23.07

У столиці, де квартири винаймає більше половини мешканців міста, відомо чимало схем та махінацій під час оренди – власники вигонять з хати без попередження, квартиранти деруть меблі та забруднюють оселю до невпізнаваності, мешканець зникає, не сплативши за житло та комуналку або господарі навідуються до хати по 10 разів на місяць, наче їм не заплатили грошей. Аби уникнути негараздів, зробіть кілька кроків, які зроблять комфортною вашу співпрацю.

Здаєте житло в оренду чи винаймаєте – дотримуйтесь простих правил, щоб не обдурили

Як вберегти свої гроші при оренді житла, розповідає ЮрШтаб:

Аби забезпечити прозорість та захист ваших прав при оренді житла, дуже важливо укласти письмовий договір. Зазвичай він має стандартний вигляд, але є кілька пунктів, на які завжди варто звертати увагу, щоб вберегти свої гроші, – кажуть юристи.

Зміна суми орендної плати
Тут можна прописати, наприклад, що протягом терміну дії договору орендна плата не може змінюватись або ж встановити, що вона може змінюватися після певного періоду часу. Однак у такому випадку важливо фіксувати максимальний розмір здорожчання у відсотках.

Передача коштів
Якщо ви винаймаєте житло і оплачуєте готівкою – просіть надати розписку про отримані кошти. Якщо через термінал – зберігайте чеки.

Валюта, у якій оплачується оренда
Найкращий варіант – фіксувати орендну плату в гривні. Якщо ж все-таки домовились про сплату в іноземній валюті, варто фіксувати в договорі курс (наприклад, на дату укладання договору) або ж встановити ліміт курсу валюти.

Задаток або плата за останній місяць
Поширеною практикою при оренді квартири є те, що орендар платить одразу за 2 місяці. Половина суми йде як оплата за перший місяць, а друга частина або як задаток або як плата за останній місяць. Це різні поняття.

Різниця полягає в тому, що задаток часто є страховим платежем. Під час розірвання договору орендодавець може взяти частину коштів або ж всю суму на ремонт приміщення або техніки, якщо таке потрібно, якщо ні-повернути. Тож варто звернути увагу на формулювання та чітко прописати, яка сума була передана та яка її подальша доля.

Стан приміщення та опис майна
Зазвичай додатком до договору є акт приймання – передачі приміщення. В ньому вказаний опис майна, який варто звірити з наявним у квартирі, а також перевірити справність роботи меблів, техніки тощо. Всі несправності. пошкодження фіксуйте в акті та додатково на фото або відео. Про показники лічильників також не забуваємо: фіксуємо в акт та робимо фото. Якщо після підписання угоди власник вирішив забрати щось з квартири – фіксуємо на папері.

Раніше “ВК” розповідав, коли квартиранти можуть відсудити та забрати собі майно власника. 

Великий Київ у Google News

підписатися
більше новин