На цьому наголосила академікиня Національної академії наук України, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова.
“Буде складніше, але воно буде складніше незалежно від того, як будуть розвиватися Харків, Дніпро й Одеса. Воно буде складніше, тому що і далі ми будемо мати падіння рівня життя населення. Й навіть після того, коли почнеться відновлення, відразу стрімкого спалаху “завтра буде вам щастя”, такого не буде. Тому люди будуть концентруватися у Києві. Це так, це правда буде”, – зазначила професорка в інтерв’ю в ефірі ТК “Еспресо”.
Лібанова додала, що до столиці вже приїхали українці з Харкова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, адже вважають Київ безпечнішим за інші міста.
“По-перше, є можливість, по-друге, тут безпечно. У Києві насправді безпечно. Може не безпечніше ніж в Ужгороді, але безпечніше ніж у Львові. В Києві також багато нових будівель, які навіть у випадку потрапляння туди чогось, вони не складаються, як карткові будиночки. А ось там, якщо не дай боже, то все”, – додала вона.
Науковиця зазначила, що була здивована зростанням вартості житла у Києві під час війни, однак пояснила це вірою українців у перемогу та їхньою думкою, що це вдала інвестиція у майбутнє.
“Мене просто шалено дивує, те, що зростає вартість житла у Києві – на первинному ринку, на вторинному. Я б зрозуміла зростання вартості оренди. Але зростає вартість житла. Завтра втрапить в будинок невідомо що і що з твоїми інвестиціями? Але вкладають у житло, тому що, по-перше, вірять у перемогу. А по-друге, вважають, що після війни наявність житла це буде дуже серйозний ресурс власний фінансовий. Люди ж могли вкласти кошти у житло за кордоном. Але вкладають тут”, – пояснила вона.
Також, Лібанова зазначила, що у Києві наразі відбувається перемішування населення, і меру столиці Віталію Кличку варто на це зважати.
“Те, що зараз Кличко говорить, що у нас практично відновилася довоєнна кількість населення, я кажу, що не зовсім. Кількісно відновилося, але це не означає, що всі кияни повернулися. Приїхали сюди з Харкова, Дніпра, Запоріжжя. Є люди із Західної України. Відбувається таке перемішування населення, це реальність”, – додала професорка.
Читайте також: Народжуваність скоротилася до критичного рівня – науковиця
Нагадаємо, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова наголошувала, що 70% жінок, які виїхали з України через агресію РФ за кордон, мають вищу освіту. Левова частка з них – це киянки та харків’янки. Чим довше вони там будуть жити, тим більше у них мотивів не повертатися.