Як розпізнати ознаки панічної атаки та які кроки слід зробити, щоб допомогти собі чи іншій людині в такій ситуації, розповідає психологиня Оксана Сидун у студії Прямий FM.
За словами Сидун панічна атака починається з поступового наростання тривоги, яка переростає в жах і супроводжується прискореним серцебиттям. Людина відчуває труднощі з диханням, може надмірно потіти і відчувати сильний страх, ніби вона от-от помре. Для самодопомоги психологиня рекомендує носити резинку на руці. Щоб повернутися до реальності, можна спробувати відтягувати її та відпускати. Це ляскання може допомогти.
Якщо ви спостерігаєте панічну атаку у іншої людини, важливо підійти до неї, нагадати, що цей стан минеться. Також корисно дати людині ковток води, щоб вона стабілізувалася. Сидун також розповіла про дихання по квадрату:
“Це про те, що ми на певний рахунок робимо вдих і глибокий. І вдихаємо, від живота починаємо. І робимо глибокий видих. Ще така психотерапевтична річ – ми можемо дивитися на те, що саме людині важко зробити. Ну, тобто вона може хліпати і так всмоктувати в себе повітря. І тоді вона не робить видих. І тоді підказувати про те, що він може бути глибший і видихаємо. А може навпаки тільки видихати, а не робити подих. І видихати теж так поверхнево. Несвідомо, звісно, це реакція. І тоді, якщо ми достатньо уважні, ми слідкуємо за диханням, що саме людина не робить. І підказуємо, що дивись – тобі треба зробити глибокий вдих і зробити глибокий вдих”.
За словами психологині, панічна атака зазвичай минається за тридцять хвилин. Якщо симптоми не зникають, можна викликати швидку допомогу, оскільки панічну атаку іноді плутають з серцевим нападом. Однак, у більшості випадків, після певного часу серцебиття уповільнюється і напруга зменшується.
У психотерапії, за словами Сидун, також практикують такий неочевидний метод, як обговорення з пацієнтом його страху смерті. Це допомагає людині усвідомити свої уявлення про життя і смерть:
“Ну, тобто як вона бачить свою смерть? До якого віку вона планує жити, як би вона хотіла, які в неї уявлення про це? Ну, я, наприклад, планую жити десь там до 95 років. Дуже хочу отак на заході сонця, десь на лавочці, спостерігаючи за природою. Ну тобто для мене це якась така реальність”.
Детально про причини та методи боротьби з панічними атаками — у етері Прямий FM.
Читайте також: “Дошкільнята вже знають, що таке “Кинджали” — як змінюється система освіти?
Нагадаємо, дослідження вчених довело, що українці генетично не схожі на росіян.