Як підготувати психіку до вступних екзаменів: рекомендації від психслужби університету Шевченка

Автор: Любава Лисичкіна
06:32 07.07.2023

Успіх залежить не від того, як сильно ти хвилюєшся перед вступним іспитом/творчим конкурсом, а від рівня налаштування та твоєї внутрішньої стійкості. Основною потребою є концентрація на підготовці й виконанні завдань, а не на переживаннях.

Як підготувати психіку до вступних екзаменів: рекомендації від психслужби університету Шевченка Фото: ілюстративне
Вчити все саме в останній момент і піддаватися стресу перед вступними випробуваннями — це напрочуд погана ідея, яка може негативно вплинути на нашу продуктивність та результати.
 
Ось кілька причин, чому це неефективно:
 
 Брак часу для усвідомленого навчання. Якщо ти вчиш усе тоді, коли вже пізно, це обмежує можливість усвідомленого навчання: не маєш достатньо часу на повторення і засвоєння матеріалу, що може призвести до нерозуміння та не запам’ятовування інформації.
 
 Високий ризик перевтоми. Надмірне зосередження на вивченні в останній момент може призвести до фізичної та емоційної перевтоми. А наслідок – нестача годин для відпочинку й відновлення сил, і це здатне зашкодити твоїй концентрації та пам’яті.
 
 Втрата впевненості. Із браком часу для підготовки ти можеш почуватися невпевнено у своїх знаннях. А це збільшує рівень тривожності та погіршує емоційний стан під час іспиту.
 
Тож як уникнути надмірного переживання перед вступними випробуваннями? Ось кілька порад:
 
Плануй свій час.
Створи розклад підготовки заздалегідь і дотримуйся його. Розподіли матеріал на менші частини та встанови реалістичні терміни виконання завдань. Поступово працюй над ними, згідно з розписаним графіком, щоб уникнути перевантаження.
 
Практикуйся.
Розв’язування питань і виконання творчих завдань допоможе тобі повірити у достатній рівень своїх знань та навичок. Регулярно працюй над практичними вправами, виконуй попередні іспити або тести, щоби підготуватися до формату випробування. Але не забувай: не роби це у свинячий голос.
 
Зберігай рівновагу.
Баланс є ключем до успіху. Важливо забезпечити собі час для відпочинку, розваг і фізичної активності. Здорове тіло допоможе підтримати твою психіку в стабільному стані.
 
 Тренуй навички розслаблення.
Перед іспитом використовуй техніки глибокого дихання і релаксації, щоб заспокоїти свою психіку. Зосередься на повільному вбиранні й випусканні повітря — так ти зможеш зняти напругу та тривожність.
 
Довіряй власним зусиллям.
Згадай попередні ситуації, коли ти впорався/лась із випробуваннями або складними завданнями. Вір у свої здібності та досвід, який ти маєш. Твої прагнення й старання допоможуть підтримувати позитивний настрій та впевненість перед іспитом.
 
Турбуйся про фізичне здоров’я, адже це основа психічного.
В ніч перед вирішальним іспитом не слід вживати вітаміни чи енергетики, аби ще щось довчити. Все, що можна було, ти вже зробив/ла, тож замість цього лягай спати раніше, щоби краще відпочити. Щобільше, не треба пити заспокійливі засоби перед співбесідою, адже деякі з них здатні гальмувати нервову систему. А тобі варто бути бадьорим і сконцентрованим, і, зрештою, виконати все на відмінно.
 
 «І все на світі треба пережити, бо кожен фініш — це по суті старт», – цей вислів Ліни Костенко буде тут доречним. Кожне випробування в нашому житті є досвідом, який допомагає тобі рости й розвиватися, зміцнюватися.
 
У психологічній службі говорять, що  психічна підготовка так само важлива, як і академічна. Тож варто дотримуватися здорового способу життя, користуватися релаксаційними техніками, відпочивати і зберігати оптимізм.  
 
До слова, вивчення української мови влітку: куди піти, аби вчитися безкоштовно, весело та результативно.

Великий Київ у Google News

підписатися