Як пережити наступну зиму в теплі: індивідуальне опалення квартир стає невигідним

Автор: Оксана Тупальська
18:53 13.06.2023

Централізоване опалення є більш вигідною та практичною схемою забезпечення мешканців багатоквартирних будинків теплом, аніж індивідуальне. У цьому переконаний виконавчий директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк.

Як пережити наступну зиму в теплі: індивідуальне опалення квартир стає невигідним
Світлодіодне освітлення

У домі буде тепліше, коли грітися будуть усі мешканці, а не деякі квартири, каже Павлюк. Адже коли в сусідній квартирі температура, як у холодильнику, то це буде охолоджувати житло, де увімкнений індивідуальний котел:

«Тепло – продукт не стільки індивідуального споживання, скільки колективного. Тепло мігрує в будинку через стіни. У нього висока проникність. Особливо у внутрішніх стінках. Навіть була ілюзія, що якщо хтось ставить індивідуальний котел, а сусіди користуються централізованим опаленням – то і платити за лічильником не доведеться, або обійдеться підігрів менше. Так деякі паразитують на сусідах. Найстрашніше, що сталося – це коли перевели будинки у змішану форму опалення».

Переходити активно на індивідуальне опалення власники квартир в багатоповерхівках почали тоді, коли обігріватись таким чином було дешевше, каже експерт.

«У 2000-х роках газ, котрий продавався населенню для потреб опалення був у 2-3 рази дешевшим, ніж для місцевих «Теплокомуненерго». А якщо говорити, що з кубометру газу можна згенерувати певну кількість тепла, це 70-80% вартості в тарифі на тепло – це вартість газу. І якщо «Теплокомуненерго» отримує газ за 3 тисячі гривень, а споживач індивідуального за 1200 гривень, то в підсумку встановлення власного газового котла було рішенням, бо дешево», – розповідає Павлюк.

Власників житла заохочували переходити на індивідуальне опалення аби могли контролювати температуру та постачання. Проте не це має бути ціллю, але тепло в квартирі, говорить енергетик:

«Якщо мені не треба температура 120 градусів, я собі свій власний котел прикрутив, а батареї регулювати не можу. Але людям потрібне не індивідуальне опалення, а індивідуальний контроль над постачанням і температурою. Коли люди кажуть, що хочуть отримати котел, означає: «Дайте нам якийсь регулятор» і лічильник. Бо хочу платити за те, скільки спожив, а не скільки мені прислали по рахунку».

Кореспондент «Великого Києва» запитав у мерії про програми та можливості з утеплення домівок. Адже встановити вікна та двері, поставити теплопункти та захистити фасад від зимових вітрів можна за часткового фінансування міської влади.

Великий Київ у Google News

підписатися