«Рекордсменом зі зростання цін цього року знову будуть курячі яйця. Велика частка яєць в Україні виробляється саме в невеликих господарствах. Зараз ми знаходимося в точці, коли зменшується пропозиція від домогосподарств і ціна починає підійматися вгору. Тому велика вірогідність того, що до новорічних свят ціни сягнуть показника минулого року, коли яйця на полицях коштували близько 75 грн за десяток», – сказав Олександр Гайду.
Тож ціна молока зросте на 3-5%, а вартість овочів та фруктів поступово буде підвищуватися на 5-10% щомісяця, анонсує парламентар. Причина – фермерам ніде зберігати продукцію.
“Господарства, що не мають таких сховищ, намагаються до початку холодів реалізувати свою продукцію, а господарства, в яких є склади, намагаються «розтягнути» реалізацію до початку літа, коли ціна буде вищою», – відзначив Олександр Гайду.
Поки цінники змінюються не на користь споживачів, Гайду порекомендував втішитися здешевшанням гречки. Мовляв, вона добре вродила цього року і подешевшала вдвічі.
Нагадаємо, під кінець вересня нестримно пішли вгору ціни на сало. Покупцям навіть радили пробігтися супермаркетами та підкупити продукту там, де ще не встигли замінити цінники – в різних мережах вони різнилися на 20-30 грн.
Як відомо, наприкінці січня 2023 року Мінагрополітики презентувало сортування яєць за вагою та якостями. А також обіцяло надання докладної інформації про продукт, якщо його продають поштучно.
А 7 листопада 2022 року перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький розповідав, що гуртові ціни на яйця знижуються, тому і в роздрібі мають подешевшати “з дня на день”. А ще коли поголів’я курей зросте, то ціни взагалі повернуться до обгрунтованих.
Тепер Тарас Висоцький заяв про ціни на яйця не робить – справа щодо нього в суді, а прокурори дорого оцінили втрати держави на закупівлях продуктів, тому домоглися збільшення суми застави за державного діяча з 805 тисяч гривень до майже 5 мільйонів. Крім того, Апеляційна палата ВАКС поклала на Висоцького додатковий обов’язок, а саме носіння електронного засобу контролю.
НАБУ і САП оголосили про підозру заступнику міністра АПК Тарасу Висоцькому та колишньому заступнику міністра економіки Олександру Грибану через розтрату понад 62 мільйонів на закупівлі за завищеними цінами продуктів для забезпечення потреб держави у період воєнного стану. Мінагрополітики заперечує вину першого заступника міністра.