Військове кладовище на Лисій горі: від влади вимагають знайти інше місце

Автор: Володимир Хлєбников
16:11 04.10.2022

На сайті Київської міськради 4 жовтня були оприлюднені дві петиції з однією й тією ж вимогою: заборонити створення Національного військового меморіального кладовища на території урочища “Лиса Гора” в Голосіївському районі столиці.

Військове кладовище на Лисій горі: від влади вимагають знайти інше місце

Обидві петиції, №№ 11274 і 11275, зареєстрував киянин Павло Володимирович Рациборський.

Попри незначні відмінності, суть обох звернень аналогічна – знайти інше місце для розташування військового кладовища. Автор, зокрема, наголошує, що “Лиса гора” у Голосіївському районі “є діючою пам’яткою архітектури та належить до природно-заповідного фонду, а також має свою унікальну історію, є місцем дозвілля для мільйонів киян“.

Розташування у вказаній місцевості меморіального кладовища Павло Рациборський називає “знищенням унікальної пам’ятки архітектури та перетворенням унікальної місцевості на діюче кладовище“.

Також серед його аргументів у петиції № 11275 зустрічається слово “паплюжити”: “Прошу Киян та гостей міста підтримати дану петицію. Вважаю, що такий меморіальний комплекс доцільно будувати за межами міста Києва, а не паплюжити історію м. Києва“.

В першій петиції (№ 11274), щоправда, киянин використовую нейтральні заклики: “Пропоную КМДА визначити інше місце за межами Києва для створення Національного військового меморіального кладовища та вшанування полеглих військових під час бойових дій з країною-агресором“.

Втім, саме друга петиція, а саме № 11275, наразі лідирує за кількість підписів. Станом на 15.50 її підтримали вже понад 50 осіб. Трохи більше ніж десять підписів у першої ініціативи.

Читайте також: Від завідувача кладовища до “старости”. У Києві судять колаборанта з Бучанщини

Подробиці. 3 жовтня на сайті Київради було оприлюднено проєкт рішення про розроблення проєкту детального плану території для розташування Національного військового меморіального кладовища. Планується, що вшанування українських героїв та героїнь відбудеться на території урочища «Лиса гора» у Голосіївського району столиці. Запланована площа меморіального кладовища – 140 га.

Згідно із поясненням, 1 вересня голова уряду дав доручення створити у Києві військове меморіальне кладовище. Розроблення містобудівної документації – це перший етап створення місця вшанування загиблих. Орієнтовна вартість початкових робіт зі створення проєкту – 5 млн грн; кошти виділять зі столичного бюджету. Втім, остаточна вартість буде визначена шляхом аукціону на торгах в Prozorro.

Примітно, що раніше планувалося створити військове кладовище поряд з Бабиним Яром на Дорогожичах.

Історична довідка. Лиса гора (Юрковиця) – пам’ятка археології національного значення, яка записана у реєстрі міністерства культури як городище і могильник IX — XIII століття. У другій половині XIX сторіччя на цій стратегічній висоті збудували фортифікаційні споруди. Вони мали захищати Київ від нападу із заходу і півдня. У роки Другої світової війни на Лисій горі була розташована німецька танкова частина. Крім того, був період, коли в тій місцині відбувалися страти злочинців. Звідси, як вважається, пішла назва «Мертвецька роща».

Як писав “ВК“, у березні 2021 року Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт щодо створення Національного військового меморіального кладовища в Київській області. 

Великий Київ у Google News

підписатися