Війна з РФ: що потрібно знати українським журналістам

Автор: Марія Супрун
16:55 14.04.2022

21 медіапрацівник загинув із початку широкомасштабного вторгнення Росії до України.

Війна з РФ: що потрібно знати українським журналістам

Про це йшлося під час тренінгу «Безпека журналістів, які висвітлюють війну в Україні». Учасниками заходу, який відбувся в режимі онлайн у середу, 13 квітня, стали 50 журналістів центральних і місцевих медіа, в тому числі з регіонів, де ведуться бойові дії. 

Учасники тренінгу змогли отримати відповіді на запитання, пов’язані з конкретними ситуаціями, в яких опиняються журналісти, висвітлюючи війну. 

Також доступний «Посібник з безпеки для журналістів» – окрім порад щодо запобіжних заходів довідник містить розповіді іноземних кореспондентів про їхній досвід під час подорожей до районів підвищеного ризику.

Головне з тренінгу:

«Наше завдання та завдання наших міжнародних партнерів – максимально убезпечити журналістів під час виконання професійних обов’язків шляхом надання відповідних знань і захисного спорядження. З перших днів війни в Україні спостерігається величезний дефіцит бронежилетів і шоломів. Останнім часом ми спільно з партнерами напрацювали багато варіантів, і зараз захисне спорядження надходить за запитами українських журналістів до всіх регіонів, де ведуться бойові дії», – зазначив, відкриваючи тренінг, голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.

Представник міжнародної організації «Репортери без кордонів» Ентуен Бернар проінформував про подані організацією позови для розгляду кримінальних справ за 30 випадками порушень прав журналістів під час війни.

Фотокореспондент видання «Грати» Станіслав Юрченко розповів про особливості роботи журналістів, які висвітлюють ситуацію в районах бойових дій, у звільнених містах і селах. У воєнний час існують певні правила щодо поширення інформації, яких повинні дотримуватися всі представники медіа, аби не завдати шкоди українським військовим або цивільним громадянам. За його словами, усі відзняті ним світлини потім переглядають військові, і якщо на фото є те, що показувати не можна, бо це може їм нашкодити, їх видаляють.

Це як клятва Гіппократа. Багато чого можна дізнатися з фотографій, і це – наша відповідальність”, – каже Юрченко.

Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ зупинилася на питаннях роботи журналістів на тимчасово окупованих і тимчасово захоплених російськими військовими територіях. 

«Легальна робота українських журналістів, будь-яка акредитація неможливі на територіях, які тимчасово контролюються російськими військовими. Ми спостерігаємо тиск на колег, незаконні затримання, викрадення. На таких територіях журналісти є мішенню для окупантів. Наші колеги змушені переховуватися, шукати шляхи для виїзду, таємно передавати новини про те, що відбувається», – каже Кущ.

Нагадаємо, в Бучі вбили журналіста з Приірпіння Зореслава Замойського.

Великий Київ у Google News

підписатися