Відривні ампутації: в “Охматдиті” пояснили, що робити з кінцівками, аби лікарі могли їх “пришити”

Автор: Любава Лисичкіна
20:26 29.08.2022

Від початку війни в Україні побільшало випадків відривних ампутацій: люди втрачають руки, ноги, пальці… Для Охматдиту відірвані кінцівки пацієнта — не вирок. Команда проводить реплантації та «пришиває» відсічені сегменти.

Відривні ампутації: в “Охматдиті” пояснили, що робити з кінцівками, аби лікарі могли їх “пришити” Фото: Охматдит
Світлодіодне освітлення
Про те, що варто зробити з відсіченими чи відірваними кінцівками, детально пояснили у медзакладі.
 
Найбільш показовою історією за час війни став випадок 9-річного пацієнта Охматдиту. Хлопчик перебував в окупованому селі Димер на Київщині. Комунікації та критична інфраструктура там вже не працювали, тож сімʼя опалювала будинок дровами. Малий підглядав, як батько рубав дрова, і вирішив допомогти. Результат: відрубані 2 пальці.
 
Дитина потребувала негайної допомоги медиків, але росіяни не пропускали українські швидкі на окуповану територію. Тоді тато хлопчика вирішив іти на прорив самотужки. Їм дуже пощастило: вирвавшись з окупації, батько з сином поїхали напряму до найбільшої дитячої лікарні. В Охматдиті хлопчику провели реплантацію одного пальчика. В іншому був відрізаний занадто маленький сегмент (нігтьова фаланга), де відсутні судини, а отже шансів на приживлення не було.
 
Реплантація — це повторне приєднання мікрохірургічним способом повністю відсіченої частини кінцівки. Команда відділення налагодила весь процес, щоб допомогти більшій кількості пацієнтів. Річ у тому, що реплантація вимагає різних фахівців для грамотного проведення всіх етапів лікування.
 
Зазвичай все відбувається так: травматологи синтезують кістки, далі працюють судинні хірурги (які часто не працюють з дітьми, бо в Україні нема окремої спеціальності дитячий судинний хірург) і потім нейрохірурги зшивають нерви й завершують процес знову травматологи, які зашивають сухожилля, мʼязи й саму рану.  
Зараз кожен має знати, як правильно транспортувати ампутовані кінцівки. Бо це має критичне значення для успіху реплантації!
 
Найкраще використовувати спеціальний контейнер. Але можна скористатися правилом трьох пакетів:
 
  • Відчленований сегмент слід покласти у простий чистий поліетиленовий пакет. На місце рани прикладаємо звичайну серветку, трохи змочену водою. Пакет зав’язуємо.
  • Потім перший пакет поміщаємо у другий — з будь-якою чистою водою.
  • Наступний крок — ці два пакети поміщаємо в третій, з льодом.
Увага! Ідеальна температура для транспортування: +2 +4°C. В жодному разі не можна класти кінцівку одразу в лід — під час замерзання кристали льоду руйнують клітини.
 
Час транспортування має значення
 
  • маленькі сегменти (палець) треба доставити до лікарні менш ніж за 12 годин після ампутації,
  • великі (рука, передпліччя, кисть) — за 6.
 
Важливо розуміти: навіть правильно доставлений ампутований сегмент — ще не запорука 100% успіху. Чи приживеться відновлена кінцівка залежить від багатьох факторів, зокрема й від обсягу. Великі сегменти в середньому вдається відновити приблизно у 20% випадків, а невеликі — у 80-90%. При цьому близько 80% функцій зберігаються. Неозброєним оком навіть непомітно, що в людини було щось ампутоване .
 
Що робити у випадку ампутації сегмента кінцівки?
 
  • Викликати швидку за номером 103. Там дитині нададуть першу медичну допомогу.
  • Дізнатися про можливість реплантації на місці (районна чи обласна лікарня).
 
Якщо така можливість відсутня, просити лікарів звʼязатися з НДСЛ «Охматдит» або зателефонувати у відділення самостійно: (044)236-74-29.
Якщо відстань дозволяє транспортувати пацієнта у потрібні терміни, організуємо трансфер каретою швидкої до лікарні.
 

Великий Київ у Google News

підписатися