Верховний Суд визнав руйнування Садиби Зеленських законним, – активіст

Автор: Любава Лисичкіна
21:34 25.11

Боротьба за збереження цього будинку тривала кілька років. Перша інформація про те, що у Києві зносять будинок Зеленських, з’явилася у серпні 2021 року.

Верховний Суд визнав руйнування Садиби Зеленських законним, – активіст Фото: Д.Перов
Про це ідеться у повідомленні активіста Дмитра Перова.
 
За словами Перова, відповідне рішення, після більше як півроку роздумів, приняла колегія суддів на чолі з Андрієм Рибачуком.
 
“Зокрема, суд визнав видачу містобудівних умов і обмеження на реконструкцію Садиби законним. І це, попри те, що будівля таки отримала статус памʼятки історії та архітектури. А єдиними дозволем видом робіт на памʼятках, згідно Закону – є виключно їх реставрація!”, –  ідеться у дописі активіста.
 
Перов нагадав, що Садиба Зеленських була самовільно знесена у день народження  Віталія Кличка, 19 липня. Тоді адвокат забудовника – Михайло Литвиненко посилався якраз на видані містобуди як на підставу демонтажу будівлі до фундаменту. Руйнування чергової історичної памʼятки в центрі міста – збурило суспільство. Під стіни КМДА, на наступний день вийшло більше 1000 людей. Це стало одним з наймасовіших протестів на збереження та захист культурної спадщини за час повномастабного вторгнення.

Таким чином Рибачук, як повідомляє перов,  своїм рішенням відхилив касаційні скарги Київської міської прокуратури та ГО Спадщина (ініціатор присвоєння будівлі статусу памʼятки), щодо захисту та збереження Садиби Зеленських, 1890 р.

Нагадаємо, 130-річний будинок на вулиці Кониського, 22 знесли ввечері 19 липня. У КМДА назвали це цинічним і зухвалим самоуправством, а правоохоронці відкрили кримінальну справу та вилучили будівельну техніку.

Читайте також: На місці історичної Садиби Бондарурера буде офісний центр – знайдено слід соратників Януковича

Як повідомляв «ВК», боротьба за збереження цього будинку тривала кілька років. Перша інформація про те, що у Києві зносять будинок Зеленських, з’явилася у серпні 2021 року. У вересні 2021 року будинок  намагались знищити «накатаною» схемою, та небайдужі кияни завадили. А у жовтні працівники комунального підприємства «Київблагоустрій» демонтували будівельний паркан навколо будівлі.

У серпні 2022 року  Київська міська прокуратура повторно наклала арешт на будинок. В лютому 2022 біля арештованої садиби знову виріс будівельний паркан – реакція активістів не забарилась. Після початку повномасштабного вторгнення Росії садибу знову почали готувати до демонтажу. Забудовник розібрав стіну та завіз будівельні матеріали. Активісти тоді заявляли, що будинок хочуть знести заради другої черги ЖК «Тургенєв».

У квітні 2024 року ТОВ «Тургенєв Білд», яке є забудовником цієї ділянки, замовило дослідження, згідно з яким садиба нібито не може вважатися пам’яткою через те, що будувалась на замовлення професора російської філології Василя Малініна.

Крім того, «ВК» писав, що будівництво ЖК «Тургеневъ» у центрі столиці суперечить закону про деколонізацію. Такі висновки зробили в Інституті нацпам’яті.

22 липня стало відомо, що столична влада змусила забудовника і власників знесеної садиби Зеленських відновити її.

У серпні будівлю внесли до Переліку об’єктів культурної спадщини Києва.

Великий Київ у Google News

підписатися