Верховний суд вирішить, чи дозволяти забудовнику звести “бетонні джунглі” біля музею “Пирогове”

Автор: Ольга Даниленко
09:37 27.06.2023

Сьогодні Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду почне вирішувати долю 16 гектарів земель історико-культурного призначення поблизу Національного музею народної архітектури та побуту України. Орендар ТОВ Агрокомбінат ”Хотівський” прагне збудувати біля музею у Пирогові 12 багатоповерхівок. 

Верховний суд вирішить, чи дозволяти забудовнику звести “бетонні джунглі” біля музею “Пирогове”

Про це йдеться у списку справ, призначених до розгляду Верховного суду, повідомляє “ВК”.

Вже три роки поспіль під загрозою залишається доля найбільшого в Європі музею просто неба, цінність якого може бути знівельована в оточенні висотних бетонних житлових комплексів. 

Всього під загрозою 240 га особливо цінних земель історико-культурного призначення (згідно з Земельним кодексом України). Землі Київрада здала в оренду у часи глобального земельного дерибану при мері Леоніді Черновецькому.

Сьогодні Верховний суд розпочне розгляд касаційної скарги заступника Генерального прокурора на постанову Північного апеляційного господарського суду. Тоді апеляційний суд задовольнив скаргу забудовника та поновив реєстрацію 16 гектарів земель по вулиці Академіка Заболотного за ТОВ Агрокомбінатом “Хотівський”. 

Представники Агрокомбінату ”Хотівський” на цій ділянці біля музею у Пирогові планують збудувати 12 будинків від 9 до 12 поверхів. У 2020 році вони вже вирізали частину лісу на етапі підготовчих робіт.

На цю ділянку вже існують Містобудівні умови та обмеження на будівництво висотних ЖК. При цьому документи видані під нечинний договір оренди, який до того ж укладений для товарного сільськогосподарського виробництва. ТОВ Агрокомбінат “Хотівський” припинив вирощувати сільгоспкультури у 2008 році.

Засідання Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду (вул. Копиленко, 6) відбудеться 27 червня о 11:30, зала № 332 (справа № 910/5217/20). 

Музей народної архітектури та побуту України, окрім прокурора, буде представляти заступник директора Ігор Паньків – кандидат історичних наук, відомий  захисник музею, що багато років в судах разом з прокурорами бореться із забудовниками. 

Еколог Михайло Погребиський закликає киян прийти на засідання, аби надати справі суспільного розголосу.  Він наголосив, що справа про ці 16 га землі є ключовою для подальшого захоплення забудовниками особливо-цінних територій довкола музею в Пирогові. 

На засідання бажано прийти завчасно на 11:00 із паспортом для реєстрації. 

Довідка:  загалом, ТОВ Агрокомбінат “Хотівський” вимагає визнання за ним права тимчасового користування (оренди) до 2 серпня 2029 року земельними ділянками з кадастровими номерами: 

  • 8000000000:79:107:0002 (16,0345 га – ключова ділянка)
  • 8000000000:79:098:0033 (5,3854 га),
  • 8000000000:79:101:0001 (24,5245 га – вже повернути місту),
  • 8000000000:79:098:0034 (18,8525 га),
  • 8000000000:79:102:0001 (1,1767 га),
  • 8000000000:79:491:0092 (6,3183 га).

Згідно з ухвалами в Єдиному державному реєстрі судових рішень, ТОВ Агрокомбінат “Хотівський” із дозволу Київської міської ради отримав у 2004 році в оренду низку земельних ділянок на території музею. 

У 2015 році договір оренди розірвали.

Проте у 2017 році підприємство, не маючи підстав, зареєструвало право власності на ці ділянки.

У 2022 році одну з орендованих ділянок площею 24,5 гектара вдалося повернути місту. “На цей час рішення за позовом прокуратури реально виконано — право оренди товариства на вказані землі припинено та відповідні відомості внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно”, – йшлося у повідомленні столичної прокуратури.

Судовий розгляд справи по цій ділянці тривав майже два роки, зрештою суди першої й апеляційної інстанцій задовольнили позов київських прокурорів.

Історія із забудовниками поблизу музею просто неба у Пирогові

За останні три роки по землях Пирогова пройшло безліч судових засідань по різнім судовим справам за позовами прокуратури до так званого орендаря цих земель – справжнього земельного “монстру” – сільськогосподарського ТОВ Агрокомбінат “Хотівський”. 

Компанію пов’язують з Василем Хмельницьким та Андрієм Івановим, які втратили право оренди та зареєстрували його повторно через “чорних” реєстраторів. Обидва переїхали в Україну з території РФ (Санкт-Петербург) у 1990-х. Вони створили девелоперську компанію UDP, яка реалізувала житлові комплекси й торговельні центри в Києві, зокрема ЖК “Новопечерські Липки”, ТРЦ Ocean Plaza та інші.

Тема зазіхання забудовників на землі біля Національного музею в зоні особливої уваги громадськості після журналістського розслідування, коли стало відомо, що величезні масиви земель навколо музею в Пирогові має намір забудувати будівельна мафія. 

Тоді були оприлюднені так звані понятійні угоди, вилучені працівниками СБУ із ноутбука “смотрящего” за Києвом Дениса Комарницького (соратник ексмера Києва Леоніда Черновецького, наразі його пов’язують з головою Офісу президента Андрієм Єрмаком та нардепом від “слуг” Миколою Тищенком). Ці угоди не мають жодної юридичної сили, проте їхня вага визначається авторитетністю людей, що їх завізували.

В “понятійках”,  зокрема, 240 гектарів земель навколо Музею в Пирогові “розписані” на трьох ключових гравців, ініціали яких збігаються з ініціалами наступних осіб: олігарх Андрій Іванов, Вадим Столар та Степан Черновецький.  

Чим важливі ці землі поблизу музею 

Заплановані під забудову 240 гектарів земель біля Музею в Пирогові – це особливо цінні землі (згідно з положеннями Земельного кодексу України) історико-культурного призначення, адже мають наступні захисні статуси: 

  • зони охорони (буферні зони) Національного музею народної архітектури та побуту України 
  • зони охоронюваного ландшафту та територія Південного історичного ареалу.

Крім того, на цих землях ростуть червонокнижні рослини, які також опиняться під загрозою знищення у разі забудови.

Читайте також: Через Садибу Терещенків Верховний суд просить переглянути судову практику

Нагадаємо, історія із незаконною забудовою по вул. Микільсько-Слобідській, 7-9 тривала понад 4 роки. Лише влітку 2023 року суд визнав нікчемними зазіхання забудовника на будівництво трьох 25-поверхневих ЖК “Нова Слобідка” на березі Дніпра по вул. Микільсько-Слобідській, 7-9. Рішення не підлягає оскарженню. 

Як повідомляв “ВК”, забудовник досі не реставрував напівзруйновану київську пам’ятку культурної спадщини – старовинну садибу Багговута на Лук’янівці. Будівельна компанія “Київміськбуд” зобов’язувалася відновити особняк до 2020 року.

Київські активісти наголошують, що забудовник очікує на повне руйнування особняка ХІХ століття, аби побудувати 25-поверховий житловий комплекс, запланований ще у 2017 році.

Великий Київ у Google News

підписатися
більше новин