Валентина Саніна-Шлее — киянка, що підкорила Нью-Йорк, полонила серця голлівудських дів та конкурувала з Гретою Гарбо

Автор: Тетяна Ніжинська
12:40 10.10.2020

Революція 1917 року та вимушена імміграція не поставили хрест на житті киянки, яка зібралася з силами та показала світові, на що здатні українські жінки. Тендітна Валентина Саніна-Шлее вражала своєю вродою чоловіків, захоплювала своє творчістю жінок та створила бренд імені себе — «Valentina». Її історію можна було б назвати казковою, якби не один бій, який вона все ж програла, хоч і вельми гідно.

Валентина Саніна-Шлее — киянка, що підкорила Нью-Йорк, полонила серця голлівудських дів та конкурувала з Гретою Гарбо

Американці вважають, що Валентина Шлее народилася в 1904 році, хоча насправді дівчинка на ім’я Валентина Миколаївна Саніна народилася у Києві 1 травня 1899 року. В юності вона мріяла про акторську кар’єру, тож її столичне життя не було позбавлене епатажу. Золотоволоса блакитноока студентка київської гімназії  і так привертала до себе увагу, але справжній шок викликала її поява на заняттях у нестандартних білих фартухах власного покрою.

Валентина Саніна-Шлее – Модний дім «Валентина» — Valentina — Грета Гарбо
Валентина Саніна-Шлее. Джерело: kazanocheka.livejournal.com

Читайте також: «Люди втрачали розум, намагалися покінчити з собою. Київ потонув у трупному смороді». Спогади очевидців про Бабин Яр

Знайомство з Вертинським?

Після закінчення гімназії Валентина вирішила опанувати професію актриси і продовжила навчання на драматичних курсах. Але треба визнати, що вражаючої акторської обдарованості у неї не було, можливо, саме тому для Валентини Миколаївни не знайшлося місця у столичних театрах.

А можливо й те, що Валентина покинула Київ і відправилася до Харкова через буремні події 1917 року. Саме в харківському артистичному кафе у 1918 році доля звела двох киян: тоді ще Валентину Саніну і Олександра Вертинського.

Чи був у них роман сказати важко, але достеменно відомо, що поет був шалено закоханий, присвячував романси та пропонував стосунки. Однак Валентина відповіла категоричним «ні». Починаюча актриса і маловідомий артист попрощались на вокзалі: вона вирушила до Севастополя, а він — до Одеси. Вдруге доля зведе їх, коли вони обоє будуть в зеніті слави у 1930-х роках і житимуть на іншому континенті.

Цікаво, що символом свого бренду одягу Валентина обере кулон-підвіску у вигляді кришталевого хрестика. Ця прикраса була на ній в день знайомства з Олександром Вертинським і начебто приносила щастя.

Валентина Саніна-Шлее – Модний дім «Валентина» — Valentina — Грета Гарбо
Валентина Саніна-Шлее. Джерело: styleinsider.com.ua

Читайте також: Не вічна пам’ять: вожді, яким більше немає місця в Києві

Тернистий шлях іммігрантки

У Севастополі Валентина Миколаївна знайомиться з Георгієм Шлее. Цей неоднозначний і неординарний чоловік стане коханням всього її життя. Існують різні версії щодо того, коли саме пара одружилася: ще в Криму чи вже в Нью-Йорку, але відомо, що тернистий шлях іммігрантів вони проходили разом.

Маршрут їх вимушеної подорожі був багато в чому типовим для тогочасних втікачів від революції. Спочатку була Греція, потім Італія, де Валентина вдруге спробувала себе у якості актриси. Але на цей раз вже не в театрі, а в німому кіно.

Наступним пунктом подорожі стала Франція. В Парижі Валентина працюватиме в кабаре «Летюча миша», за деякими свідченнями, гроші зароблені тут і стануть стартовим капіталом для майбутнього бізнесу.

Валентина Саніна-Шлее – Модний дім «Валентина» — Valentina — Грета Гарбо
Валентина Саніна-Шлее та Георгій (Джордж) Шлее. Джерело: kazanocheka.livejournal.com

Читайте також: Героїня України Тетяна Маркус: зваблива, небезпечна й незламна

Нарешті, в 1923 році подружжя Шлее перебирається на інший континент і вже назавжди залишається жити в Нью-Йорку. Тут діяльність Валентини стає все більш дотичною до царини моди. Спочатку жінка працює манекенницею і демонструє одяг, потім працює в магазині і одяг продає, а згодом починає сама створювати моделі.

В цей час її чоловік Георгій Шлее, якого на американський манер почали називати Джорджем, вибудовує кар’єру доволі успішного театрального імпресаріо. Саме можливість з’являтися на вечірках та у театрально-кінематографічних колах стала своєрідним рекламним ходом. Валентина у вражаючих сукнях власного виробництва привертала увагу актрис, робила їх шанувальницями і клієнтками свого модного дому.

Валентина Саніна-Шлее – Модний дім «Валентина» — Valentina — Грета Гарбо
Валентина Саніна-Шлее. Джерело: izuminki.com

Читайте також: Кривавий вересень 41-го або 778 днів окупації Києва: в яких умовах виживали кияни?

«Сукні від Валентини»

Перший власний магазин Валентина Миколаївна відкриває у 1928 році на Медісон-авеню. І практично одразу ж здобуває славу диктатора моди. Справа в тому, що модельєрка не досить переймається бажаннями клієнток, вона нав’язує той фасон, який буде найбільше пасувати і не терпить іншої думки.

Валентина ніколи не слідувала трендам, і намагалася створювати такі моделі, які можна було б носити роками. Тут вона багато в чому сповідувала ту ж точку зору, що й Шанель: «Мода проходить, а стиль залишається».

Валентина Саніна-Шлее. Джерело: pate.in.ua

Читайте також: Загадкова смерть Петра Столипіна у Києві: аналіз версій

З 30-х по 50-ті роки ХХ століття Валентина Саніна-Шлее стає однією з найвідоміших і найуспішніших модельєрок в США. Вона запроваджує моду на сіточки для волосся, шляпки-кулі, пояси-обі, туфлі без підборів та багато іншого. До речі клієнток, що прийшли у туфлях на високих підборах Валентина просто відмовлялася обслуговувати.

Її спеціалізацією був пошив театральних костюмів, а бажаними клієнтами  — не просто заможні, а відомі жінки. Серед тих, хто віддавав належне талантові Валентини Саніної-Шлее і терпіли її модний диктат були: Глорія Свенсон, Кетрін Хепберн, Полетт Годар, Клодетт Кольбер і звичайно ж Грета Гарбо.

Валентина Саніна-Шлее – Модний дім «Валентина» — Valentina — Грета Гарбо
Валентина Саніна-Шлее працює з Гетою Гарбо. Джерело: kazanocheka.livejournal.com

Читайте також: 126 років із дня народження генія. Олександр Довженко називав Київ “убогим” і водночас мріяв про нього

Подруга і ворог

У гардеробі відомої зірки Грети Гарбо практично кожна третя річ була від модного дому «Valentina». Акторка та модельєрка дружили.

Якось під час примірки чергової сукні Гретою Гарбо в кімнату ввійшов Джордж Шлее, як раз у ту мить, коли зірка екрану була практично голою. Цей конфуз обернувся спочатку тісною дружбою втрьох, а потім і подружньою зрадою. Коли роман між Джорджем Шлее і Гретою Гарбо став очевидним, то чоловік вирішив не подавати на розлучення, а просто придбати ще одну квартиру в тому ж будинку, де жила Валентина.

Валентина Саніна-Шлее – Модний дім «Валентина» — Valentina — Грета Гарбо
Валентина Саніна-Шлее та Грета Гарбо. Джерело: pate.in.ua

Читайте також: Київські легенди: безутішна вдова, утоплена та коти на службі зла

Бурхливий, сповнений романтики та шаленства роман між Гарбо та Шлее закінчився трагічно: у жовтні 1964 року, під час подорожі до Парижу, у Джорджа стався серцевий напад. Лікарі швидкої були настільки здивовані присутністю Гарбо, що одразу ж почали просити в неї автограф. Валентина Саніна-Шлее в цій обставині і вбачала причину смерті свого офіційного чоловіка, вона вважала, що лікарі проявили недбалість і пізно почали надавати допомогу.

Але як би там не було, найдивнішим фактом залишається те, що Грета Гарбо поїхала з Парижу того ж дня, заливши тіло покійного коханця. За ним вирушила Валентина, вона ж організувала похорони, на які Гарбо не прийшла.

До речі поминальний обід Валентина Миколаївна організовувала щороку і завжди запрошувала Грету Гарбо. З коханкою свого чоловіка вона часто проводила свята. Цих двох жінок розділяли всього чотири поверхи й поєднувало кохання до одного чоловіка. За деякими свідченнями, у них була й ще одна спільна риса — дуже складний характер. Можливо саме тому й стосунки їх були такими заплутаними і непростими для розуміння.

Валентина Саніна-Шлее – Модний дім «Валентина» — Valentina — Грета Гарбо
Валентина Саніна-Шлее. Джерело: kazanocheka.livejournal.com

Читайте також: На святому місці: що сьогодні там, де були храми?

Фінал життя жінки, якій судилося народитися в Києві і прославитися на весь світ, не патетичний. Ще у 1954 році Валентина Миколаївна остаточно покинула модну індустрію. Останні свої роки проводила досить скромно (чоловік майже всі гроші заповів Гарбо), але прожила довге життя — 90 років. Трагічно й символічно, що хоронили Валентину Саніну-Шлее 18 вересня 1989 року в 84-й День народження Грети Гарбо.

Сьогодні речі від модного дому «Valentina» продаються на аукціонах, зберігаються в приватних колекціях та виставляються в Музеї мистецтва Метрополітен в Нью-Йорку.

Великий Київ у Google News

підписатися