Героїня України Тетяна Маркус: зваблива, небезпечна й незламна

Автор: Тетяна Ніжинська
18:05 21.09.2020

Кияни вважали її повією, що дарує любов німецьким офіцерам та намагається всіляко догодити. Нацисти вважали її грузинською княжною і жертвою більшовицьких репресій. І тільки у 2006 році українці дізналися, що Тетяна Маркус — єврейка, киянка, підпільниця і Герой України (посмертно). ЇЇ коротка біографія вражає неймовірною кількістю відчайдушних вчинків та незламністю духу.

Героїня України Тетяна Маркус: зваблива, небезпечна й незламна
Світлодіодне освітлення

Тетяна Йосипівна Маркус народилася 21 вересня 1921 року у багатодітній єврейській сім’ї в місті Ромни. Згодом родина переїжджає до Києва, де Тетяна закінчує школу і влаштовується на роботу. У 1941 році брати Тетяни йдуть на фронт, а інші члени сім’ї спішно евакуйовуються з Києва. Однак Йосип Маркус повертається до столиці задля того, щоб вмовити доньку покинути місто. Своєї мети він не досягає і залишається в Києві. Тепер вдвох  вони будуть працювати у підпільній організації В. Кудряшова.

Тетяна Маркус – Герой України Тетяна Маркус – Тетяна Маркусидзе – підпільниця Тетяна Маркус
Тетяна Йосипівна Маркус. Джерело: Вікіпедія

Читайте також: 126 років із дня народження генія. Олександр Довженко називав Київ “убогим” і водночас мріяв про нього

Чому молода дівчина вирішила ризикувати життям, ослухалася тата і залишилася в окупованому місті? На це питання є досить романтична відповідь: Тетяна Маркус була шалено закохана у підпільника Георгія (Жоржа) Левицького. На більшості операцій саме Левицький прикривав Тетяну і доводив справу до кінця. Але зовні Маркус поводилася так, ніби вона закохана то в одного, то в іншого офіцера гітлерівської армії. За це кияни осуджували її позаочі, а особливо сміливі хлопчаки навіть жбурляли в неї каміння. Ні вороги, ні свої і подумати не могли про те, чим насправді займається двадцятирічна красуня.

Тетяна Маркус – Герой України Тетяна Маркус – Тетяна Маркусидзе – підпільниця Тетяна Маркус
Військовослужбовці Люфтваффе. Джерело: need.estate

Читайте також: Загадкова смерть Петра Столипіна у Києві: аналіз версій

Квіти для окупантів

Можна припустити, що з осудом кияни спостерігали за Тетяною Маркус і під час її першої акції, адже вона була публічною. Молода дівчина стояла на балконі і радо вітала колону окупантів, в її руках майоріли айстри. Саме цей букет вона і жбурнула в колону, в ньому виявилася граната. Потім в бік німецьких солдат полетіли пляшки з запальною сумішшю, які жбурнули інші члени підпілля. Загалом тоді загинуло 20 німецьких солдат, а підпільникам вдалося загубитися у натовпі.

Тетяна Маркус – Герой України Тетяна Маркус – Тетяна Маркусидзе – підпільниця Тетяна Маркус
Пекарня, де випікався хліб для поліцейських підрозділів, Київська область, грудень 1942 року. Джерело: need.estate

Читайте також: Київські легенди: безутішна вдова, утоплена та коти на службі зла

Легенда про княжну

Тетяна Маркус була дуже вродливою дівчиною.  з такою зовнішністю вона аж ніяк не могла залишитися непоміченою. Тому підпільники розробили для неї легенду і підробили документи. Так єврейка Маркус стала грузинкою Маркусидзе. Лояльність її до окупантів пояснювалася тим, що дівчина була зі шляхетного княжого роду, а її батька розстріляли більшовики.

Тепер Тетяна могла не боятися бути поміченою, більше того — прагнула уваги. Її влаштували на роботу в офіцерську столову, де, за деякими свідченнями, вона систематично підсипала отруту в їжу. Хоча її головне завдання полягало у спокушанні офіцерів.

Вони охоче фліртували з красунею та запрошували її на побачення. Існують навіть свідчення того, що німецький офіцер СД Пауль хотів забрати красуню після війни з собою до Німеччини. Але «клієнтів» Тетяни чекала зовсім не райдужна перспектива: когось вона власноруч труїла, а когось заманювала на квартири, де вже чатували підпільники.

Тетяна Маркус – Герой України Тетяна Маркус – Тетяна Маркусидзе – підпільниця Тетяна Маркус
Помічниці командувача Поліцією порядку в Рейхскомісаріаті здійснюють покупки в Києві, 1942 рік. Джерело: need.estate

Читайте також: Чому кияни почали святкувати День прапору раніше за всіх?

«Тільки для німців»

Маркус мала неабияку витримку: з’являлася у компанії офіцерів на заходах з поміткою «тільки для німців». А коли у натовпі хтось впізнавав в ній єврейку, могла дати ляпаса і з викликом сказати: «Я дочка грузинського князя».

Якось у компанії бригаденфюрера вона дивилася оперу «Аїда». Поміж тим, цього високопосадовця відправили у відрядження до Києва саме з тим, щоб він знайшов та знищів підпільну організацію, в якій Тетяна і працювала.

Емісара з Берліну знайшли застреленим у його квартирі після того, як його декілька вечорів поспіль відвідувала таємнича незнайомка.

Тетяна Маркус – Герой України Тетяна Маркус – Тетяна Маркусидзе – підпільниця Тетяна Маркус
Телефоністки в Рейхскомісаріаті в Києві, грудень 1942 року. Джерело: need.estate

Читайте також: На святому місці: що сьогодні там, де були храми?

«Смерть німецьким окупантам!»

Тільки нервовим зривом можна пояснити необачний вчинок досвідченої підпільниці під час чергової операції. Напередодні Маркус втратила двох рідних їй людей: батька та коханого Левицького.

Тож, після того, як Тетяна власноруч застрелила чергового німецького офіцера, вона залишила записку в кармані вбитого: «Всіх вас, фашистів, чекає така ж доля». За іншою версією записка: «Смерть німецьким окупантам» — лежала на столі поруч з убитим. Але достеменно відомо, що це було не анонімне послання і закінчувалося воно підписом «Тетяна Маркус». Фатальна помилка коштувала дуже дорого, адже тепер німці знали кого шукати.

Тетяна Маркус – Герой України Тетяна Маркус – Тетяна Маркусидзе – підпільниця Тетяна Маркус
Німецькі солдати дивляться на Труханів острів.  Джерело: translate.google.com

Читайте також: Варвара Ханенко: Українська вишивка у Лондоні і світові шедеври у Києві

Знищення зрадника

Останнім завданням Маркус стало вбивство зрадника і агента гестапо Мироновича. У підпільній організації знали, що він співпрацює з ворогами і через нього вже загинуло багато киян. Тож Маркус повинна була звабити Мироновича.

Справа виявилася нелегкою, дві спроби обернулися нічим. На третій раз Миронович запросив Тетяну до себе додому, де вона й застрелила його двома пострілами в потилицю. Після чого Маркус і керівник підпільної організації (на той момент) — Олександр Фалько пустилися в біга по Дніпру та Десні. Однак, їх наздогнали гестапівці і арештували.

Тетяна Маркус – Герой України Тетяна Маркус – Тетяна Маркусидзе – підпільниця Тетяна Маркус
Бабин Яр. Джерело: prm.ua

Читайте також: Історія Бессарабського ринку в ролях

Ще одна жертва Бабиного Яру

Тетяну допитували і катували п’ять місяців. Особливо посилилися знущання після того, як нацисти дізналися, що вона єврейка. За свідченням очевидців Тетяну Маркус допитували безперервно, лише часом відливали водою — повертали до свідомості і продовжували катувати. Їй вирвали волосся та нігті, відрізали груди, не залишили живого місця на тілі, але вона так нічого і не сказала, нікого не видала.

Тетяну Маркус застрелили 29 січня 1943 року, а тіло викинули в Бабин Яр. На той момент дівчині не виповнилося ще й 22 років. На її особистому рахунку було 33 вбитих німецьких офіцера.

У 2006 році Президент України Віктор Ющенко присвоїв Тетяні Маркус звання Герой України: «За особливу мужність і героїчну самопожертву, незламність духу в боротьбі з фашистськими загарбниками у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 року».

Великий Київ у Google News

підписатися