В Україні збільшилося число трансплантацій кісткового мозку, а система крові витримала другий рік війни

Автор: Любава Лисичкіна
09:42 30.12.2023

Завдяки Український реєстр донорів кісткового мозку донорів для українських пацієнтів знаходили в різних країнах світу, а продумана працівниками реєстру логістика давала змогу доставляти вчасно рятівні клітини навіть з США.

В Україні збільшилося число трансплантацій кісткового мозку, а система крові витримала другий рік війни Фото: ілюстративне
Світлодіодне освітлення

Про це повідомили в Українському центрі трансплант-координації.

Якщо минулоріч було проведено 223 пересадки стовбурових клітин, то цього року уже понад 340, з них 43 – від неродинного донора.  

Команда медиків пишається тим, що вже трьом пацієнтам спорідненого донора вдалося підібрати серед українців, саме в Українському реєстрі. Наразі йде робота над створенням до 2025 року Державної інформаційної системи трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин, яка передбачає національний реєстр донорів стовбурових клітин. Це ще розширить можливості доступу пацієнтів до трансплантації кісткового мозку.

І ще дуже важливо – про донорство крові. Система крові витримала другий рік війни завдяки скоординованості служб і небайдужості самих українців. Урядом була прийнята постанова, яка визначила порядок ввезення з-за кордону донорської крові та її компонентів у випадках нагальної потреби. Але наразі державна система крові забезпечує усі потреби й запити медичних закладів в донорській крові без допомоги країн-партнерів.

Щоб бути ефективною, система постійно удосконалюється відповідно до потреб воєнного часу – тепер фахівці працюють над реалізацією постанови, яка дає змогу переливати донорську кров пораненим бійцям на догоспітальному етапі. Триває процес навчання бойових медиків.

Нагадаємо, Знаменний рік для трансплантологів: вперше пересаджено легені та зроблена спліт-трансплантація печінки.

Великий Київ у Google News

підписатися