В Україні частіше почали розмовляти українською мовою і менше російською – опитування

Автор: Галина Ворона
16:04 24.08.2022

В Україні продовжує зростати кількість тих, хто обирає для спілкування українську мову, відмовляючись як від російської мови, так і від російськомовного контенту.

В Україні частіше почали розмовляти українською мовою і менше російською – опитування
Світлодіодне освітлення

Про це свідчать результати дослідження, які оприлюднила соціологічна група “Рейтинг”

Зокрема, дослідження показало, що українською почали частіше розмовляти вдома:

  • 51% опитаних зазначили, що розмовляють вдома українською (у квітні 2022 – 48%),
  • третина – двома мовами,
  • 13% – російською.

Більше половини мешканців півдня і сходу двомовні, близько чверті – російськомовні.

Водночас, за оцінками дослідників використання російської у побуті зменшилося приблизно вдвічі.

76% вказали українську мову як рідну, 19% – російську. При цьому 30% російськомовних вважають своєю рідною українську.

86% вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною мовою. 10% підтримують статус російської, як офіційної в окремих регіонах, лише 3% за російську як другу державну мову в Україні.

Більше половини опитаних до війни постійно спілкувалися українською мовою, чверть – інколи, кожен п’ятий – рідко або ніколи.

За останні півроку кількість тих, хто почав постійно спілкуватися українською, збільшилася до 64%. Інколи говорять українською 24%, рідко або ніколи – 12%.

Частіше почали використовувати українську мешканці Півдня і Сходу, переселенці.

19% українців з початку війни перейшли на постійне або частіше використання української мови. Загалом з початку війни 41% російськомовних та двомовних почали частіше говорити українською, з них 24% – постійно, 17% – частіше.

Водночас спостерігається різке зниження рівня споживання російського інформаційного контенту серед українців.

Більше 40% опитаних взагалі перестали дивитися російські серіали, ще чверть не дивилися раніше і зараз не дивляться. Загалом майже 70% не дивились російські серіали протягом останніх півроку і ця цифра зросла втричі. Тільки 15% продовжують дивитись російські серіали як і раніше.

Більше 40% опитаних взагалі перестали слухати російську музику, ще 18% не слухали раніше і зараз не слухають. Загалом майже 60% не слухали російську музику протягом останніх півроку і ця цифра зросла майже вп’ятеро. Тільки чверть продовжують слухати російську музику як і раніше.

За даними соціологів, до початку повномасштабного вторгнення частіше за інших російські серіали дивилися старші опитані, жінки, мешканці сходу та півдня. Музику слухали молодь та представники середнього покоління, чоловіки. Сьогодні російські серіали дещо частіше інших дивляться представники середнього покоління та жінки. Натомість щодо музики, то значно вирізняються у частоті споживання представники молоді, середнього покоління та чоловіків (третина у цих категоріях надалі продовжують слухати музику російських виконавців).

Читайте також: Манга про привида Києва вийшла українською

Нагадаємо, у  міській книгарні “Сяйво книги” запрацював український розмовний клуб.

Великий Київ у Google News

підписатися