В Лаврі проходить Синод УПЦ МП. Чи піде Онуфрій на розрив з Москвою?

Автор: Володимир Хлєбников
12:39 12.05.2022

В четвер, 12 травня, у Києво-Печерській лаврі розпочалося засідання священного Синоду Української православної церкви Московського патріархату (РПЦ в Україні). Ключовим питанням засідання має стати тема «незалежності» УПЦ МП від Москви.

В Лаврі проходить Синод УПЦ МП. Чи піде Онуфрій на розрив з Москвою?

За даними українських ЗМІ, під час синоду мають також розглянути питання перегляд статуту, який би виводив УПЦ (МП) з підпорядкування РПЦ.

Мета такого кроку – припинити величезний тиск на церкву з боку суспільства, яке тепер повністю асоціює Московський патріархат з російськими окупантами, війною та вбивствами українців, пише “Главком”.

Але чи дійсно має місце щире бажання вийти з-під «опіки» Москви, чи це насправді задум Кремля, аби імітувати розрив з країною агресором, – питання“, – йдеться в матеріалі видання.

Зазначається, що “частина єпископату МП в Україні дозріла до майбутньої автокефалії, цього бажає і більшість вірян“. Проте є частина єпископату, яка вірна Москві. Через це іншим пунктом порядку денного Синоду має стати питання покарання кліриків, які підписались під колективним зверненням до Пентархії, щодо церковного суду над московським патріархом Кирилом (Гундяєвим).

Також може бути питання засудження агресії Росії, або звернення до президента РФ Володимира Путіна, аби той припинив війну.

Впливові представники УПЦ МП ніяк не коментують інформацію про будь-які ініціативи, винесені на Синод. На сайті УПЦ МП з’явилося повідомлення про початок засідання синоду під головуванням митрополита Онуфрія, але жодної інформації про порядок денний не оприлюднено.

Ситуацію відомий історик, релігієзнавець та блогер Андрій Ковальов.

На мою думку, в керівництві РПЦ в Україні, як завжди перемогла тупа позиція вірності Кірілу і страху перед Москвою. На цьому Синоді колаборанти в рясах засудять «захоплення храмів раскольніками», також будуть погрожувати місцевій владі зверненням до Європейського суду з прав людини за заборону діяльності РПЦ в Броварах та Конотопі. Також на Синоді зразково-показово засудять всіх священників, які вийшли з духовної неволі РПЦ та возз’єдналися з Православною Церквою України. Ймовірно, заборонять священнослужіння священників, які підписали колективний лист про Міжнародний православний суд над Кірілом (Гундяєвим). Ніякого довгоочікуваного так званого «Собору Московського Патріархату в Україні», щодо Автокефалії не буде! Навіть не сподівайтеся“, – написав він у себе в Facebook.

Читайте також: У “розстрільних списках” окупантів були Порошенко і всі причетні до створення ПЦУ

Ковальов також пояснює, чому, на його думку, “очільник РПЦ в Україні до останнього будуть зберігати вірність Кірілу і Москві“: “Москва навіть в умовах війни фінансує верхівку РПЦ в Україні через певні фінансово-промислові групи, зокрема через компанії Новінського. Те, що цей персонаж досі не сидить – це частина політичних домовленостей, а він далі виконує обов‘язки касира РПЦ в Україні“.

Деякі священники та миряни, які залишаються у секті московитів в Україні, і далі щиро вірять, що російська військова агресія стане каталізатором скликання якось «Собору», на якому Москва дозволить своїй церковній структурі в Україні оголосити автокефалію… Не будьте наївними! Цього не буде. РПЦ в Україні – це остання надія Москви. Це остання, найбільша структура Путіна в Україні, й Москва ніколи від цієї структури не відмовиться. Єдиний шлях – це вихід з Московського патріархату і возз’єднання з ПЦУ. Ті, хто і надалі залишатиметься священником або адептом московської секти – співвідповідальний за російську агресію і військові злочини Москви в Україні“, – додав Ковальов.

Він підкреслив, що наразі не варто сподіватися на якісь зміни у середовищі РПЦ в Україні.

Зауважимо також, що на сайті УПЦ МП (РПЦ в Україні) в день священного Синоду, тобто 12 травня, з’явилася така публікація:

Отже, схоже промосковських церковників більше хвилює перехід громад до ПЦУ, ніж “незалежність від Москви”.

Читайте також: У Києво-Печерській лаврі напали на журналістів, коли ті питали настоятеля про війну

Синод проходить у Києво-Печерській лаврі, намісником якої є скандальний митрополит Вишгородський і Чорнобильський, вікарій Київської митрополії та колишній депутат Київради від Партії регіонів Павло (Лебідь).

2 травня він вигнав з Києво-Печерської лаври ієромонаха Симона (Новікова) за те, що той під час богослужіння не згадав ім’я патріарха Кирила (Гундяєва). Про це повідомив настоятель УПЦ МП отець Петро Семащук.

Відомо, що братія Лаври ще на початку війни пропонувала не згадувати за богослужіннями в Лаврі ім’я патріарха, однак намісник Лаври категорично відмовився це робити і принципово настояв на тому, щоб поминати Кирила (Гундяєва) як “великого Господина і Отця“, – написав він у себе в Facebook.

Як писав “ВК”, Верховна Рада наразі не вноситиме на розгляд депутатів законопроєкт про заборону діяльності Української православної церкви МП (РПЦ в Україні). На думку спікера парламенту Руслана Стефанчука, це може розколоти суспільство.

Великий Київ у Google News

підписатися