Про це 3 травня повідомив перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.
«Із початком теплого сезону збільшується кількість звернень містян до міських закладів охорони здоров’я зі скаргами на симптоми харчових отруєнь. Серед хворих стають непоодинокими випадки захворювання на ботулізм – хворобу, що виникає внаслідок отруєння токсинами бактерій ботулізму і супроводжується важким ураженням центральної та вегетативної нервової системи», – цитує його слова пресслужба КМДА.
Він наголосив, що запорука успіху в лікуванні – це вчасне звернення до лікаря. Втім, люди часто нехтують першими симптомами отруєння, що через втрату часу призводить до невідворотних наслідків.
«Це дуже небезпечна хвороба! На сьогодні в одному зі столичних лікарняних закладів перебувають два пацієнти з таким діагнозом. Їхній стан досить складний. Тому дотримуйтеся правил приготування їжі, не вживайте її зіпсованою та не купуйте у сумнівних продавців. Ці правила збережуть вам здоров’я, а інколи й життя», – додав чиновник.
Читайте також: Консерви, консервація і продукти тривалого зберігання: симптоми та допомога при отруєнні від парамедиків
Важливо! Причиною захворювання ботулізмом найчастіше стає вживання продуктів домашнього консервування: м’яса, риби інколи – овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті чи термічно оброблені. Та найчастіше причиною ботулізму стає вживання продуктів в’ялених чи копчених у домашніх умовах.
Серед первинних симптомів ботулізму спрага, сухість слизових оболонок, відчуття «грудки» в горлі. Згодом додається сильний головний біль, запаморочення, безсоння, підвищення температури тіла.
Раніше випадки ботулізму в Києві підтвердила директорка Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург. Вона, зокрема, повідомила про чоловіка й жінку, яких доставили з відповідними симптомами до лікарні. При цьому хворі ніяк не пов’язані між собою.