Як
зазначають організатори, цього дня учасники акції, журналісти й правозахисники згадають про внесок Георгія Ґонґадзе у боротьбу проти агресивної зовнішньої політики Росії, яку та вела проти сусідніх країн протягом багатьох століть, а також про українських та закордонних журналістів, вбитих російськими військами від початку вторгнення на територію України.
Крім цього в ході акції учасники розкажуть про злочини та утиски проти громадянських журналістів, які окупаційна російська влада вчиняє в анексованому Криму та на інших тимчасово непідконтрольних Україні територіях.
Учасниками акції є:
- Лариса Денисенко – правозахисниця, адвокатка, журналістка, радіоведуча;
- Тетяна Терен – виконавча директорка Українського ПЕН;
- Тетяна Печончик – голова правління Центру прав людини Zmina;
- Оксана Романюк – виконавча директорка Інституту масової інформації;
- Мар’ян Кушнір – кореспондент “Радіо Свобода”.
Модераторкою акції є журналістка, телеведуча, ведуча подкасту “Тут-і-тепер: Історія журналістів на війні” Ольга Сніцарчук.
Трансляцію акції можна буде переглянути на Facebook-сторінках Премії імені Георгія Ґонґадзе, Українського ПЕН, Центру прав людини ZMINA, Інституту масової інформації, видань “Детектор медіа” та “Українська правда”, Львівського медіафоруму.
Організатор: Премія імені Георгія Ґонґадзе
Довідково:
Премія імені Георгія Ґонґадзе – відзнака та екосистема ініціатив для незалежних журналістів, заснована Українським ПЕН у партнерстві з Києво-Могилянською Бізнес-Школою, Асоціацією випускників kmbs та виданням “Українська правда”. Премія вручається раз на рік, 21 травня, в день народження Ґонґадзе.
Лауреатами Премії були Євген Малолєтка та Мстислав Чернов у тандемі (2022), Мирослава Барчук (2021), Павло Казарін (2020), Вахтанґ Кіпіані (2019).
Нагадаємо, Георгій Ґонгадзе зник у Києві 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в лісі Київської області знайшли обезголовлене тіло, яке, за висновками експертів, могло належати журналісту. У 2009 році на Київщині знайшли рештки черепа нібито Ґонгадзе. Поховали Ґонгадзе 22 березня 2016 року в Києві.
15 березня 2008 року Апеляційний суд Києва визнав винними в убивстві Ґонгадзе трьох екс-працівників Департаменту зовнішнього спостереження МВС України – Валерія Костенка, Миколу Протасова та Олександра Поповича. Вони отримали від 12 до 13 років ув’язнення. А 29 січня 2013 року Печерський райсуд Києва засудив екс-начальника департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача до довічного позбавлення волі, визнавши його винним у вбивстві Георгія Ґонгадзе. Цього року Верховний суд залишив у силі довічне ув’язнення Пукача за вбивство Ґонгадзе.
У вересні минулого року на столичному Хрещатику відкрили меморіальну дошку, присвячену засновнику “Української правди”, журналісту Георгію Гонгадзе (ФОТО).