В Facebook, Twitter та Instagram збільшилася кількість публікацій українською мовою

Автор: Марія Супрун
02:37 27.07.2022

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в Facebook, Twitter та Instagram збільшилася кількість публікацій українською мовою – від 13-27% у 2020 році до двох третин, натомість Youtube і TikTok і надалі драматично русифіковані.

В Facebook, Twitter та Instagram збільшилася кількість публікацій українською мовою
Світлодіодне освітлення

Про це йдеться у дослідженні Центру контент аналізу. Для дослідження були зібрані дописи з поширених в Україні іноземних соціальних мереж Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, TikTok, в тому числі й із заборонених, але дотепер використовуваних російських платформ – VK та OK.

Загалом лише кожен третій пост у Facebook, Twitter та Instagram користувачі пишуть російською мовою. Водночас якщо розглядати платформи не окремо, а у сукупності, то поки російська мова переважає.

Зазначається, що частка дописів українською мовою зросла як серед приватних акаунтів, так і серед акаунтів організацій. Якщо друге можна пов’язати із необхідністю дотримуватися норм закону про державну мову, то перше – наслідок мовного вибору користувачів.

Водночас малою частка українського контенту залишається в YouTube (5%), що пов’язано, найімовірніше, з алгоритмами монетизації, які спонукають користувачів працювати на ширшу російськомовну авдиторію.

Така ситуація і у TikTok: частка матеріалів державною мовою тут залишилася на довоєнному рівні (приблизно третина), що означає вищий рівень русифікації молодшої вікової групи.

Також порівняно з 2020 роком, зафіксували більшу «українізацію» користувачів західних областей України. Попри те, що 98% із них спілкуються вдома та на роботі українською мовою, кожен другий допис у соцмережах вони залишали російською. Зараз частка російськомовних дописів упала до 10-25%.

Найбільш русифікованим регіоном дослідники називають Одещину, де українською мовою лише кожен четвертий допис.

Всього було зібрано і проаналізовано 866 тисяч дописів, які містили названі лексеми та були написані в період з 5 червня по 5 липня 2022 року користувачами, що вказали у профілі Україну своїм місцем перебування. При аналізі враховували і тимчасово окуповані області, зокрема Крим і Севастополь. 

Нагадаємо, з 16 липня українські онлайн-видання мали перейти на українську мову – деталі.

Великий Київ у Google News

підписатися