У столиці оголосили цьогорічного лавреата премії Василя Стуса

Автор: Любава Лисичкіна
23:49 14.09.2023

Премію імені Василя Стуса щороку вручають літераторам, митцям, режисерам, музикантам, культурним менеджерам, громадським діячам за внесок в українську культуру й стійкість громадянської позиції.

У столиці оголосили цьогорічного лавреата премії Василя Стуса
Світлодіодне освітлення
Під час урочистої церемонії 14 вересня в Києві стало відомо, що премію отримав кінорежисер Сергій Буковський.

Буковський зізнався, що для нього присудження премії стало несподіванкою. Він зазначив, що шістдесятники, до когорти яких входив і Василь Стус, зробили все, аби незалежність, яку виборола Україна, стала реальністю.

“Я дійсно почуваюся винним, і вважаю наше суспільство винним у тому, що ми фактично, не побоюся цього слова, зрадили цих людей. Зміни, за які вони боролися, так і не сталися. Хоча вже 32 роки ми живемо у незалежній Україні, на превеликий жаль, не сталося найголовнішого, на мою думку, – це покаяння, бо жертви і кати ходять одними вулицями. Нині ремонтуються дороги під час війни, певно, це прекрасно, але я точно знаю, що ці дороги до храму не приведуть”, – висловився Буковський.

Лавреат Премії імені Василя Стуса отримав грошову винагороду та статуетку, розроблену дизайнером Дмитром Покрасьоном та скульптором Станіславом Кадочниковим.

Що відомо про Сергія Буковського?

За час роботи в кіно Буковський зняв близько пів сотні документальних та ігрових кіно- й телефільмів. Його роботи відзначені нагородами міжнародних фестивалів.

Серед відомих стрічок:

  • Документальна 9-серійна телестрічка “Війна. Український рахунок” присвячена долі України в Другій світовій війні, здобула Національну премію імені Шевченка 2004 року.
  • Фільм “Живі” 2008 року про Голодомор здобув Гран-прі Міжнародного північно-південного медіафоруму в Женеві, а також спеціальний приз у номінації “Документальне кіно” VI Міжнародного кінофестивалю “Золотий абрикос”, що відбувався в столиці Вірменії – Єревані. Кінострічку Сергій Буковський створив на основі безлічі архівів: польських, італійських і російських.
  • За стрічку “Головна роль” у 2017 році Буковський отримав Першу національну кінопремію “Золота Дзиґа”у номінації “Найкращий документальний фільм”.
  • Документальна стрічка “Іван і Марта” закривала 20-й міжнародний фестиваль Docudays UA в червні цього року. Це історія дисидента, літературознавця й політика Івана Дзюби та його дружини.
Наразі Буковський працює як незалежний режисер, викладає в Українському Католицькому Університеті. 2014 року створив Майстерню документального кіно для молодих кінематографістів.
 
Все про премію
 
Премія імені Василя Стуса – одна з найдавніших українських премій у сфері культури. 1989-го року її заснувала Українська асоціація незалежної творчої інтелігенції на чолі з Євгеном Сверстюком.

З 2016 року PEN Ukraine, Києво-Могилянська бізнес-школа та видавництво “Дух і Літера” продовжили цю ініціативу.

З часу заснування Премії її отримали понад 70 українських митців, зокрема Опанас Заливаха, Михайлина Коцюбинська, Василь Овсієнко, Іван Світличний, Мирослав Маринович, Євген Захаров, Володимир В’ятрович, Марія Бурмака, Сашко Положинський, Святослав Вакарчук, Тарас Компаніченко, Олександра Коваль, Сергій Жадан, Борис Ґудзяк, Влад Троїцький, Ахтем Сеітаблаєв, Тарас Возняк.

Минулого року Премію імені Василя Стуса отримав телеведучий каналу Еспресо, журналіст і письменник Віталій Портников.

 

Великий Київ у Google News

підписатися