Чистий четвер: традиції, заборони та забобони

Автор: Тетяна Сененко
11:57 29.04

Сьогодні, 29 квітня православні відзначають чистий четвер. Це особливий день Страсного тижня, із цікавими традиціями і суворими заборонами. Чистий четвер знаменує, що свято Пасхи прийде через три дні, тому віруючі дуже відповідально підходять до його вшанування.

Чистий четвер: традиції, заборони та забобони

Насправді, такого назви свята в релігійному календарі немає. Це іменування суто народне. Хоча пов’язано воно з церковною традицією.

В цей день в храмах на архієрейській службі здійснюється чин омовіння ніг. По суті він являє собою відтворення одного з найяскравіших епізодів Євангелія. Перед Таємною вечерею Христос разом з апостолами повинні були за східним звичаєм умити себе, щоб сісти за трапезний стіл. Цей обов’язок часто покладалася на слуг. Однак в цій ролі виступив сам Господь.

Церковний календар називає цей день Великим четвергом. Це один з найважливіших днів Страсного тижня, під час якого християни згадують останні дні земного життя Спасителя.

У храмах здійснюють унікальні служби. Вранці православні йдуть на літургію Василія Великого, під час якої згадується центральна подія Таємної вечері – встановлення таїнства причастя. Згідно з Євангелієм, Христос дав спочатку учням хліб, сказавши: “Прийміть, споживайте, це тіло Моє”. А потім він взяв чашу з вином зі словами: “Це кров Моя Нового Заповіту, що за багатьох проливається”.

Тому віруючі намагаються причаститися саме в цей день. 

Всупереч поширеній думці, пекти паски та фарбувати яйця потрібно не сьогодні, а раніше. А цей день слід брати участь в богослужіннях.

Віруючі часто запитують: “Чи можна в Чистий четвер займатися прибиранням?

Священики радять це зробити напередодні, або в суботу. А в Страсний четвер краще відкласти будь-які роботи по дому.

З Чистим четвергом пов’язана головна народна традиція. У давнину в цей день милися в лазні, готуючись до зустрічі Великодня.

Крім того, до сходу сонця селяни намагалися вмитися колодязною водою. Вони вірили, що вона має цілющі властивості саме в цей час.

Прикмети в Чистий четвер

Якщо ввечері Страсного четверга вдома буде неприбрано, то варто чекати на неприємності

Якщо у Чистий четвер буде сонячно, то до кінця весни втримається тепла погода

Якщо вдень падатиме дощ, то холоди затримаються надовго

Ранкова роса та туман вважаються передвісниками гарного врожаю

Якщо птахи співають з самісінького ранку, то день буде вдалим та насиченим

Якщо у цей день буде вітряно, то така погода втримається до літа

Якщо сьогодні давати у борг, то про нього можна забути

Якщо у Чистий четвер піти у перукарню, то волосся буде рости здоровим та красивим

Великий Київ у Google News

підписатися
загрузка...