У Києво-Печерській лаврі презентували артефакти колекції «Скіфського золота»

Автор: Анна Ткаченко
12:55 29.11.2023

Нещодавно у Скарбниці Національного музею історії України відбулася презентація колекції «Скіфського золота», яке повернулося до України після майже десятиліття судової боротьби з росією.

До колекції входять понад 565 унікальних музейних експонатів, серед яких — стародавні античні скульптури, скіфські та сарматські прикраси (медальйони, браслети, намиста), посуд (глеки, кухлі, келихи), свічники, курильниці, амулети, вівтарі, фрагменти античної архітектури та предмети домашнього вжитку.

Свого часу вони були виявлені у таких місцях як Магарач, Нейзац, Херсонес, у некрополях Джург-Оба, Усть-Альмінському та інших.

За словами музейних експертів, попри те, що колекцію називають «Скіфським золотом», далеко не всі експонати належать до епохи скіфів, деякі артефакти мають давньогрецьке походження.

Вік артефактів дуже поважний — як от V ст. до н.е. чи I ст. н.е.

Також у колекції представлені не лише вироби із золота, деякі предмети виготовлені зі срібла, бронзи, заліза, глини, скла, фаянсу та кераміки, що відображають сторінки стародавньої історії Північного Причорномор’я та Криму.

Під час презентації колекції у Скарбниці Національного музею історії України т. в о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв наголосив, що «це перше за розміром і значенням настільки велике повернення цінностей до нашої країни».

Також у заході взяв участь Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Нідерландів в Україні Йоганнес Германн Адріанус Корнеліс (Єннес) де Мол.

Очікується, що вже наступного року історичні цінності зможуть продемонструвати в повному обсязі.

Колекція «Скіфського золота» зберігатиметься в Національному музеї історії України до деокупації Криму та повернеться додому, після повернення на півострів жовто-блакитного стяга.

Нагадаємо, з лютого по серпень 2014 року в Музеї Алларда Пірсона (Амстердам) тривала виставка «Крим: золото й таємниці Чорного моря». Експозиція тривала з лютого — серпень 2014 року.

Наприкінці лютого 2014 року росія почала окупацію Криму. Предмети з колекції Національного музею історії України повернулися до Києва після завершення виставки. Проте повертати цінності з кримських музеїв на окуповану територію було неможливо. Проте музеї Криму, які де-факто контролює влада росії, наполягали саме на цьому.

У Нідерландах розпочався судовий процес, що тривав 9 років.

 

Останні новини