Триває закриття найбільшого сміттєзвалища під Києвом, сміття там з 30-поверховий будинок. Альтернативи йому досі нема

Автор: Ольга Даниленко
16:37 03.02.2023

Триває закриття найбільшого сміттєзвалища під Києвом, сміття там з 30-поверховий будинок. Альтернативи сміттєзвалищу досі нема  

Триває закриття найбільшого сміттєзвалища під Києвом, сміття там з 30-поверховий будинок. Альтернативи йому досі нема

Полігон №5, куди звозять сміття киян, відомий своїм “ароматом” від гори гнилявих, нічим неприкритих відходів та великою кількістю фільтрату, що отруює ґрунт і підземні води. Наразі там триває процес рекультивації, тобто закриття – укріплюють дамби. Альтернативу полігону – сміттєпереробний завод досі не створений.

За офіційною інформацією, щорічно на полігон № 5 звозять 465 000 тонн відходів з Києва та Обухівського району. Висота сміттєзвалища сягає висоти 30-поверхового будинку.

Полігон розташований безпосередньо у селі Підгірці, за 15 км на південь від Києва. У нього величезна площа 65,2 га. 

Будинки й паї мешканців подекуди розташовані або за 100-200 м, або просто впритул до сміттєзвалища. За законом санітарна зона має бути 500 м. 

З 1986 року, до полігону №5 не завозили сміття лише декілька днів, коли місцевим уривався терпець і вони перекривали під’їзд до нього. Тоді, місцева влада щось обіцяла, але з часом робота полігону відновлювалась.

Восени 2018-го у КМДА ухвалили рішення про закриття полігону № 5.

Однак, керівник компанії-оператора полігону №5, директор ПрАТ “Київспецтранс” Андрій Грущинський наголосив, що попри рішення КМДА, полігон буде працювати доки не буде створена альтернатива – сміттєпереробний завод “з чим влада поки що не квапиться”. Вартість проєкту по спорудженню заводу сягає 60 -70 млн євро.

Останні роки на полігоні триває процес рекультивації. 

Якщо полігон не встигнуть закрити, його видом та “ароматом” будуть насолоджуватися майбутні мешканці ЖК Park lake City, Vita, Aqua.

Читайте також: Полігон № 5 у п’ятірці небезпечних місць, які краще ніколи не відвідувати

Про продовження рекультивації й зміцнення дамб на першій і другій ділянках полігону № 5 повідомив перший заступник голови КМДА Микола Поворозник на виїзній нараді на полігоні. 

За його словами, роботи необхідно продовжувати насамперед, аби не допустити виникнення аварійних ситуацій та зупинити його негативний вплив на довкілля.

Уже під час війни будівельники продовжили укріплення дамб на першій та другій ділянках полігону, а також облаштували фільтратний дренаж та побудували дорогу вздовж об’єкту. Ми розуміємо, що реконструкцію та рекультивацію не можна припиняти, щоб не втратити те, що вже зроблено під впливом несприятливих погодних умов. Так, необхідно виконати технологічні роботи щодо накриття дренажного шару, що вже насипаний, іншими компонентам – плівкою, геотекстилем, ґрунтом”, – розповів Поворозник.

Реконструкція і рекультивація полігону 

Сміття на полігоні складають на двох ділянках – карта № 1 та карта № 2.

В жовтні 2018 року розпочалася реконструкція полігону №5. Загальна вартість робіт з реконструкції полігону становитиме понад 326 млн грн. Гроші виділяються з бюджету Києва.

Пріоритетними заходами у ході реконструкції є облаштування підпірної стіни довжиною 270 метрів та посилення дамби № 2, що убезпечить від витоків фільтрату з території полігону.

Проєкт рекультивації ділянки № 1 полігону передбачає приведення ділянки № 1 полігону в екологічно безпечний об’єкт та відновлення територій, зайнятої під полігоном.

Саме рекультивація сприяє тому, що на початку робіт, коли сміття перекидають з місця на місце, розрівнюють його тощо, у місцевості нема чим дихати. Потім, коли пересипають ґрунтом, запах хоч і лишається, але вже не надто їдкий.

Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв повідомляв, що на 2022 рік вже виконано:

  • збудована підпірна стінка
  • укріплена частина дамби карти № 2
  • збудований фільтраційний дренаж
  • реконструйовані каналізаційно-насосні станції
  • відновлена робота системи очищення фільтрату вод ROCHEM, яка здатна очищати 750 кубометрів фільтрату на добу
  • накриття карти № 1 шаром ґрунту
  • накриття карти № 1 шаром щебеню (газовий дренаж)
  • влаштування дренажу для уловлювання фільтрату на східній частині карти № 1.

Куди дівати столичне сміття у разі закриття полігону

В Україні є чинною Національна стратегія управління відходами, яка мала допомогти до 2023 року забезпечити переробку щонайменше 15% побутових відходів – завдяки введенню в експлуатацію сміттєсортувальних ліній і сміттєпереробних заводів.

Тобто, аби припинити заховання відходів на полігоні № 5, необхідно створити сучасний сміттєпереробний комплекс, куди має бути перенаправлено весь обсяг відходів, які утворюється у Києві.

Однак, досі жодного сміттєпереробного заводу досі не збудовано. Єдиним працюючим сміттєспалювальним заводом в Києві залишається збудований у 1987 році завод Енергія.

Обіцянки влади, збудувати сміттєпереробний завод були, але будівництво досі навіть не розпочато.

 Так, наприклад,  9 грудня 2019 року на полігоні № 5 мер столиці Кличко та тоді ще голова КОДА Олексій Чернишов підписали меморандум про співпрацю у розв’язанні проблеми із побутовими відходами.

Область мала знайти землю під будівництво сміттєпереробних комплексів та нових полігонів і через пару місяців оголосити про здобутки. На сьогодні досі не відомо, чим завершився пошук землі.

У 2020 році заступник голови КМДА Петро Пантелеєв повідомляв, що паралельно з закриттям полігону №5 місто працює над створенням альтернативи полігону.

Київ розробив План управління відходами, який передбачає будівництво переробних підприємств і є дорожньою картою для міста у питанні створення цивілізованої моделі поводження з відходами для столиці”, – запевняв Пантелеєв.

Довідка: Полігон №5 збудували у 1986 році, тоді ж туди й почали завозити сміття з Києва. Ходять чутки, що на полігон звозили листя з Чорнобиля. Однак, офіційних підтверджень цьому немає.

Основною екологічною проблемою полігону є накопичення великої кількості фільтрату, який проникає у ґрунтові води. Фільтрат – це рідина, що утворюється у смітті. У змішаних відходах він утворюється через вологість залишків їжі.

Нагадаємо, у 2021 році слідчі СБУ підозрювали службових осіб ПрАТ “Київспецтранс” в “Екоциді” – ст. 441 КК України стосовно захоронення відходів на полігонах № 5 та № 6.

Великий Київ у Google News

підписатися